Z Raporu: Seda Kaçak

1990 Şanlıurfa doğumlu Seda Kaçak; senarist, yönetmen, video sanatçısı ve müzisyen olarak yaşamını Hamburg – İstanbul hattında sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Gloria de Oliveira ve Dean Hurley’nin Sacred Bones etiketli albümü Oceans of Time’dan “Picture of a Picture” parçasının video klibiyle gündemimize gelen Seda Kaçak, bu kez ilk orta metrajı SABUN ile Bant Mag. Havuz / Bina’da konuğumuz olacak.

Bir yaz sonu Antalya’ya götüren ve bir gençlik / büyüme hikâyesi anlatan SABUN’un 20 Eylül’de gerçekleşecek gösterimine katılım ücretsiz. Detaylar hemen burada.

Seda Kaçak yanıtlıyor: Belgesel çekecek olsan neyle ilgili olurdu? Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün? Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler? Buyrunuz Seda Kaçak Z Raporu’na. 

Belgesel çekecek olsan neyle ilgili olurdu?

Çocukluğumda sık sık uğradığım ve artık var olmayan mekânlar.

Son zamanlarda seni en çok etkileyen oyunculuk performansı?

Ebon Moss-Bachrach, The Bear.

Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

İstanbul’a ilk geldiğimde, anneannemle geçirdiğim o gün. Üsküdar meydanda dolaşmıştık ve ilk defa döner yemiştim. Sonra sahilde Kız Kulesi’ni izlerken bana hikâyesini anlatmıştı. Beş-altı yaşlarındaydım. Sanırım anneannemle bir daha öyle bir gün geçirmedim. 

En son okuduğun kitap?

Tsitsi Dangarembga’nın üçlemesindeki son romanı This Mournable Body. Diğerleri ise Nervous Conditions ve The Book of Not. Dangarembga, Zimbabve’de (Rodeyza) büyüyen bir kız çocuğunun ve ailesindeki diğer kadınların hikâyesini otobiyografik öğelerle anlatıyor. Bir başarı öyküsü gibi başlayan bu üçleme, kadınların değişen hayatlarına tanıklık ederken, değerli olanın ne olduğunu sorgulatıyor.

Bu aralar sana en iyi gelen şey?

Koşmak. Koşmakla aramda bir aşk-nefret ilişkisi var. Her zaman en sevmediğim şeylerden biri olmuştur. Çok yakın zamanda bunu mental olarak aşmaya karar verdim. Her defasında koşmaya başladığım o ilk anlarda bunu neden yaptığımı sorguluyorum. Ama bir yandan da sadece hedefe odaklanıyorum. Hedeflediğim noktaya iyi kötü bir şekilde vardığımda yaşadığım o duyguyu tarif edemem. O duygu ertesi gün tekrar koşuya çıkmamın nedeni.

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler ?

Baden Powell & Vinícius de Moraes –  “Canto de Iemanjá
Gloria de Oliveira & Dean Hurley – Oceans of Time
Sharon Van Etten – “Quiet Eyes