34 yılın ardından, köklü müzik dergisi Q’dan veda

Müzik yayıncılığının temel taşlarından biri daha aramızdan ayrılıyor. 1986’da Paul McCartney kapağıyla yayına başlayan İngiliz dergi Q, son sayısını temmuz sonunda basacak. Derginin kapanma sebeplerinin başında corona virüsü salgını var.

NME’nin 2018’de 66 yıllık yayınını sonlandırması, Quincy Jones’un kurucusu olduğu Vibe Magazine’in 2014’teki vedası, 2000’lerin İngiltere’deki popüler müzik dergilerinden The Fly’ın yine 2014’te son sayısını çıkmasının ardından bir efsane daha raflara veda hazırlığında.

BBC serisi Whistle Test’in sunucuları David Hepworth ve Mark Ellen tarafından temelleri atılan dergi, “Müzik ve daha fazlası için modern bir rehber” sloganıyla yayına başladığında yüksek baskı kalitesiyle benzerlerinden ayrılıyordu. Dergi için aslında “çalmaya hazır şarkı” anlamına gelen “Cue” ismi düşünülmüş; bir snooker dergisi intibası yaratmamak adına “Q” da karar kılınmış.

Albüm kritikleri, röportajlar, özel dosyaların yanı sıra film ve konser değerlendirmeleriyle de efsaneleşen Q, “100 Greatest” başlıklı listeleriyle de tanınıyor. CD dönemine denk gelen yayıncılığını, her ay bir CD hediye ederek yaygınlaştıran Q ekibi, her sayısına gizli bir tema / mesaj yerleştirip okuyucularından bunu keşfetmesini bekliyordu. İngiltere’nin en büyük müzik festivali Glastonbury’yle dirsek temasında olan Q, festival için Select Magazine isimli spin-off sayılar hazırladı.

Derginin editörü Ted Kessler, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Q’yu su üstünde tutamadığım için özür dilemem gerek” derken, pandemi döneminin dergiyi fazlasıyla olumsuz etkilediğini vurguladı. 2001’de satışlarında zirveyi gören Q, aylık 200 bin tiraja ulaşmıştı. 2020’de bu sayı 28 bin civarında seyretmeye başladı. Corona virüsü salgınıyla birlikte İngiltere’nin köklü metal müzik dergisi Kerrang! da basılı yayınına ara vermek zorunda kaldığını duyurmuştu.

Dorian Lynskey, Adrian Deevoy ve Tom Hibbert gibi özgün ve nitelikli yazarlara sayfalarını teslim eden Q’nun vedası üzerine editör Kessler şu temennide bulundu: “Umarım son sayılarımız, raflarda oluşacak Q şeklindeki boşluğu doldurmak adına birilerine ilham kaynağı olur.” Kessler, son Q sayısında yer alacak editör mektubunu Twitter’dan paylaştı.