36. Bağımsız Ruh Ödülleri: Kazananlar, öne çıkanlar, geceden notlar

Akademi Ödülleri öncesi son durağımız olan, Amerikan bağımsız sinemasının kalbinin attığı 36. Bağımsız Ruh Ödülleri (Independent Spirit Award), Santa Monica’da gerçekleşen bir törenle 2020’nin en iyilerini onurlandırdı.

Açılış monologları, aday filmlere yer verilen skeçleri ve kabul konuşmalarıyla Bağımsız Ruh Ödülleri; özellikle son birkaç senedir ödül sezonunun en eğlenceli anlarından bazılarına vesile. Kate McKinnon ve Kumail Nanjiani’nin ellerinden çıkan Carol parodisi, Los Angeles Gey Erkekler Korosu’nun Laura Dern’e ve kariyerine sevgilerini sunduğu performans, Aubrey Plaza’nın kendine has mizahıyla kıkırdatan monologları ilk akla gelenlerden.

Gecenin sunucusu, Saturday Night Live ekibinin yıldızlarından Melissa Villaseñor’du bu kez. Hiç fena olmayan açılış konuşmasında; Chloé Zhao’nun (Nomadland) Marvel filmi Eternals, Emerald Fennell’ın (Promising Young Woman) ise DC Comics projesi Zatanna’ya katılmasına gönderme yaparak; “Bugün bağımsız filmlerin ruhunu şekillendiren yönetmenleri, yazarları ve oyuncuları kutluyoruz; hepsi bir gün Marvel filmi çekebilme umudundalar.” dedi. Billie Eilish, Owen Wilson ve Sarah Silverman gibi isimleri canlandırdığı skeçlerle, taklit yeteneklerine bir kez daha şahit olduk.

Carey Mulligan iddiasını yitirmiş değil

Neredeyse hiçbir törenden eli boş dönmeyen Nomadland’in En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil dört ödüle uzanması, sezonu takip edenler için şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır elbette. Yedi kategoride yer alarak en çok adaylık almış film olan Never Rarely Sometimes Always herhangi bir sürpriz yapmadığı gibi, geceden ödülsüz dönen iki yapımdan biriydi.

Konuşmaya değer seçimler arasında Chadwick Boseman ile Steven Yeun’a rağmen En İyi Erkek Oyuncu dalının galibi olan Riz Ahmed (Sound of Metal) ve Frances McDormand ile Viola Davis’e karşı En İyi Kadın Oyuncu’yu kazanan Carey Mulligan (Promising Young Woman) var. Ahmed’in Oscar’da bir sürpriz yapması pek olası gözükmese de, Mulligan’dan gözleri ayırmamakta yarar var.

Gecenin tahmin edilse de yüz güldüren bir başka sonucu ise, sezonu ödülsüz kapatmamış olan Paul Raci’nin (Sound of Metal) zaferiydi.

Nihayet: I May Destroy You’nun pek hak edilmiş ödülleri

Televizyonun önlenemez yükselişine karşı koyamayan Bağımsız Ruh bu sene bir de sürpriz yapmış, televizyon kanadı için beş kategori açmıştı.

Hatırlarsınız; I May Destroy You’nun geçtiğimiz yılın belki de en ses getiren televizyon işi olmasına rağmen, ödül sezonunun çeşitli durakları tarafından yok sayılması, birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Aday listesinde Emily in Paris gibi sabun köpüğü işleri barındırmasına rağmen, diziyi tamamen görmezden gelen Altın Küre, çeşitli eleştirilerin odağında yer almıştı örneğin. Neyse ki Bağımsız Ruh, Michaela Coel ve ekibini, pek hak ettikleri ödüllerle buluşturdu.

Michaela Coel’un ödülünü, kendisi gibi televizyonun öncü zihinlerinden biri olan Phoebe Waller-Bridge, “Bu yıl bir oyuncu kadrosu ve hikâyelerini bize ulaştırmak için daldıkları kolektif derinlik, televizyonu yeni bir seviyeye taşıdı. Bu onuru I May Destroy You’dan daha fazla hak eden bir yapım olamazdı.” sözleriyle sundu. Dizinin post prodüksiyon sürecinin küresel salgın, ırkçılık, kutuplaşma ve polis şiddeti içeren çok sert bir politik iklime denk geldiğini belirten Coel; buna rağmen yorulmadan çalışan ve birbirlerine sevgilerini paylaşmaktan vazgeçmeyen ekip arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.

“Rıza nedir, istismar nasıl idrak edilir? Manipülasyon nasıl anlaşılır, kişisel sınırlar ne zaman aşılır? Her travmanın sonunda şifa, her adalet arayışının sonunda huzur var mıdır?” gibi soruların ekseninde son yılların en etkileyici seyir tecrübelerinden birini sunan dizi; dert edindiği meseleler hakkındaki başlattığı diyaloglarla, oldukça zihin açıcı bir seyir tecrübesiydi.

36. Bağımsız Ruh Ödülleri’nin tüm kazananları şu şekilde:

En İyi Film: Nomadland
En İyi İlk Film: Sound of Metal
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)
En İyi Kadın Oyuncu: Carey Mulligan (Promising Young Woman)
En İyi Erkek Oyuncu: Riz Ahmed (Sound of Metal)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Youn Yuh-jung (Minari)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Paul Raci (Sound of Metal)
En İyi Senaryo: Promising Young Woman (Emerald Fennell)
En İyi İlk Senaryo: Palm Springs
En İyi Kurgu: Nomadland
En İyi Görüntü Yönetimi: Nomadland
En İyi Uluslararası Film: Quo Vadis, Aida?
En İyi Belgesel: Crip Camp
En İyi Yeni Dizi: I May Destroy You
En İyi Erkek Oyuncu (TV): Amit Rahav (Unorthodox)
En İyi Kadın Oyuncu (TV): Shira Haas (Unorthodox)
En İyi Toplu Performans (TV): I May Destroy You
En İyi Yeni Belgesel (TV): Immigration Nation
Robert Altman Ödülü: One Night in Miami
John Cassavetes Ödülü: Residue
Yapımcılar Ödülü: Gerry Kim
Kurgudan Daha Gerçek Ödülü: Elegance Bratton (Pier Kids)
Takip Edilmesi Gerekenler: Ekwa Msangi (Farewell Amor)

Yazı: Merdan Çaba Geçer