39. İstanbul Film Festivali’nde uluslararası yarışma ve ulusal belgesel yarışması ödülleri kimlere gitti?

39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Festival programında yer alan 12 uluslararası yarışma filmi ve 11 ulusal belgesel filmi, 12 gün boyunca salonlarda ve çevrimiçi gösterimlerle izleyici karşısına çıkmıştı. Törende Uluslararası Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale ödülünün yanı sıra Jüri Özel Ödülü, Mansiyon, Halk Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri verildi. Ulusal Belgesel Yarışması’nda ise En İyi Belgesel ödülü ile iki adet Mansiyon sunuldu. Kazananlara yakından bakalım. 

Uluslararası Yarışma

Altın Lale En İyi Film: Atlantis / Valentyn Vasyanovych (Ukrayna)

Post-apokaliptik bir dünyada geçen film, travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bir asker ve genç bir gönüllünün, yok edilmiş geçmiş ve huzursuz gelecek arasındaki imtihanlarını konu ediyor. 

Jüri Özel Ödülü: Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici / Window Boy Would Also Like to Have A Submarine / Alex Piperno (Uruguay, Arjantin, Brezilya, Hollanda, Filipinler)

Bir denizci, yolcu gemisinde yaptığı seyir sırasında Montevideo’daki bir apartman dairesine açılan gizemli bir kapı keşfeder. Bu sırada birkaç Filipinli çiftçi, doğaüstü güçleri ağırlayan terkedilmiş bir baraka bulur. 

Mansiyon: Camila Morrone (Mickey ve Ayı / Mickey and the Bear)

Savaş gazisi ve bağımlı babasının sorumluluğunu üstlenen Mickey, özgürlüğü ve babasına olan sevgisi arasında bir seçim yapmaya çalışırken evi çekip çevirmeye uğraşır. 

Halk Ödülü: Oğul–Ana / Son–Mother / Mahnaz Mohammadi (İran, Çek Cumhuriyeti)

Canını dişine takıp ailesini zar zor geçindiren dul bir anne, kendisine maddi güvence sağlayacak bir evlenme teklifi alır. Fakat bu teklif, tüm ailenin dağılmasına sebep olabilir. 

Uluslararası Yarışma FIPRESCI Ödülü

Uluslararası Yarışma FIPRESCI Ödülü: Atlantis / Valentyn Vasyanovych (Ukrayna )

FIPRESCI Ödülü, çok kişisel bir bakış açısı ortaya koyarken kendi evrenini kurduğu için Valentyn Vasyanovych’in yönettiği, senaryosunu yazdığı, görüntü yönetmenliğini, kurguculuğunu ve ortak yapımcılığını üstlendiği Atlantis filmine verildi.

Ulusal Belgesel Yarışması

En İyi Belgesel: Maddenin Halleri / Deniz Tortum

İstanbul’un bir üniversite hastanesindeki sakinlerin; hastane odası ve morg, yaşam ve diğer durumlar, gerçek ve sanal arasındaki git gellerini perdeye taşıyor. Önümüzdeki günlerde çıkacak Bant Mag No:71’de, Tortum’la yaptığımız röportajı okuyabilirsiniz. 

Mansiyon: Mimaroğlu / Serdar Kökçeoğlu

İlhan ve Güngör Mimaroğlu’nun hayat hikâyesini çok özel arşivlerden görüntüler, röportajlar ve müzikle harmanlayarak anlatan deneysel belgesel.

Mansiyon: Ah Gözel İstanbul / Zeynep Dadak 

Zeynep Dadak’ın festival favorisi belgeseli, İstanbul’u İstanbul’u yapan mekânları, kültürel ve sosyal hayatının yüzlerce yıllık izlerini bugünle bağ kurarak anlatıyor. Dadak ile yeni belgeseli üzerine yaptığımız röportajı önümüzdeki günlerde bantmag.com’da okuyabilirsiniz. 

Yazı: Cansu Çubukçu