Bu yıl Bergama Tiyatro Festivali’nin odağında neşe var

Sürdürülebilir, paylaşan ve dönüşen bir festival olma hayaliyle yola çıkan Bergama Tiyatro Festivali, 4. kez seyircilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Ulusal ve uluslararası tiyatro performanslarının yanı sıra panel ve atölye çalışmalarıyla da kapsamlı bir deneyim alanı sunan festival 11-13 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

Bergama Tiyatro Festivali her sene üzerinde durduğu Yerelleşme, Sektörleşme, Kültürel Hayatın Erişilebilirliği ve Çocuklar ve Gençler başlıklarının yanında bu sene ağırlığı hissedilecek komedi işleri ile festival katılımcılarına “Neşeli” bir program sunuyor. Bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikâyeler paylaşmanın önemine dikkat çekmeyi bu sene de sürdürecek olan Bergama Tiyatro Festivali, üzerinde durduğu konular hakkında tartışmalara alan açarak buluşturucu ve etkileşimli bir platform olmasının yanında, bu seneki programıyla bir arada eğlenmenin değerini yeniden hatırlatacak.

Festivalin direktörü Öner Eren Arıkan, bu yıl neşeyi odağına alan festivale ilişkin şu açıklamayı yapmış: “2023’ün ilk yarısını, yaşadığımız deprem felaketinin üstüne belirsizliklerin ve ekonomik koşulların etkilerinin fazlasıyla hissedildiği yoğun ve üzücü bir şekilde geride bıraktık. Tüm bu zorlukların ve belirsizliklerin arasında, koşulları zorlayarak da olsa buluşmanın önemli olduğuna inandık. Programda ağırlığı hissedilecek komedi işleri ile de bir arada olmanın, keşfetmenin, birlikte eğlenmenin, kahkaha atmanın gücünü yeniden keşfedeceğimiz bir Bergama Tiyatro Festivali olsun istedik.” 

Bu sene Bergama Tiyatro Festivali, DasDas’tan Deli Bayramı ile açılıyor. Turgut Özakman’ın 1987 yılında kaleminden dökülen Deliler’ini günümüzde taşıyan oyun, Metin Akpınar danışmanlığında ve Mert Fırat yönetmenliğinde sahneye taşınıyor. Programda yer alacak diğer oyunlar için festivalin Instagram hesabını takip edebilirsiniz.