40. İstanbul Film Festivali mayıs seçkisinden 5 film önerimiz

Kolektif şekilde deneyimlenen festival ruhunu, film arası mekik dokunan sinema salonlarını, fiziksel gösterimler sonrası tanıdık yüzlerle sinema sohbetini hepimiz özledik. Bu sene 40. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali, her şeye rağmen hâlâ bizimle ve haziran sonuna kadar çevrimiçi gösterimlerini sürdürüyor neyse ki.

Alışık olduğumuzun aksine üç aya yayılmış bir program var karşımızda, bu da filmleri görebilmek için daha fazla zaman demek. Biz de mayıs filmlerine şöyle bir göz atıp, seçtiğimiz 5 tanesini neden kaçırmak istemediğimizden bahsettik.

Biletler ve filmler hakkındaki tüm detaylara erişmek için bir tık yeterli.

Dünyanın En Güzel Oğlanı / The Most Beautiful Boy in the World (6 Mayıs – 11 Mayıs)

Bölüm: Belgesel Kuşağı
Nedir: 1971’de, daha 16 yaşındayken Morte a Venezia filminde Tadzio’yu oynayan Björn Andrésen, filmin ona açtığı kariyer yoluna ve ani şöhretin etkilerine elli yılın ardından tekrar bakıyor. 2021 Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan belgesel, nesneleştirme ve rıza kavramlarına dair gerekli ve geç kalmış bir yüzleşme fırsatı.
Neye benzer: Geçtiğimiz sene yayımlanan HBO belgeseli Showbiz Kids de benzer sularda yüzmekteydi.
Kimler var: İskandinavya yarımadasında üretimlerine devam eden Kristina Lindström ile Kristian Petri güçleri birleştirmiş.

İnsan Sesi / The Human Voice (8 Mayıs – 13 Mayıs)

Bölüm: Dünya Festivalleri
Nedir: Pedro Almodóvar’ın ilk İngilizce filmi olan bu 30 dakikalık kısa, prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Kendisini terk eden -ve başkasıyla evlenmek üzere olan- eski sevgilisinden telefon bekleyen, bu esnada duygudan duyguya geçiş yapan, umutsuz bir kadın odakta.
Neye benzer: Serbest bir uyarlaması olduğu, Jean Cocteau’nun aynı isimli tiyatro oyunu.
Kimler var: Başroldeki Tilda Swinton, ilk kez bir Almodóvar yapımında yer alıyor.

Ateşle Yazmak / Writing with Fire (13 Mayıs – 18 Mayıs)

Bölüm: Çiçek İstemez
Nedir: Hindistan’da Dalit kadınlar tarafından idare edilen tek haber ajansı olan Khabar Lahariya, erkeklerin ağırlıkta olduğu habercilik dünyasında; yerel polisin yetersizliği, kast ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, adaletsizlik ve baskıyla sindirme gibi meseleleri ele alıyor.
Neye benzer: Bu topraklardaki kadınların bir başka bağımsızlık mücadelesini işleyen Period. End of Sentence.
Kimler var: Üç adet kısa belgesel çalışması bulunan Sushmit Ghosh ile Rintu Thomas ikilisinin ilk uzun metrajı.

Gezegen / El Planeta (14 Mayıs – 19 Mayıs)

Bölüm: Genç Ustalar
Nedir:
Parasız kalıp evden atılmalarına ramak kalmasına rağmen bozuntuya vermeyen, hatta pek de umursamayan bir anne-kızın, İspanya’nın güneyindeki Gijon kentindeki başına buyruk hayatları. İlk gösterimini 2021 Sundance Film Festivali’nde yapan El Planeta, kara mizahı hiç eksik etmiyor.
Neye benzer: Bir belgesel başyapıtı olan Grey Gardens ve hatta Fransız Yeni Dalgası’ndan çeşitli örnekler.
Kimler var: Performans, yerleştirme, video art ve net art alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan Amalia Ulman, yönetmen koltuğunda.

Bay Bachmann ve Sınıfı / Herr Bachmann und seine Klasse (15 Mayıs – 20 Mayıs)

Bölüm: Belgesel Kuşağı
Nedir: Berlin Film Festivali’nden Jüri Ödülü’yle dönen belgesel; Almanya’nın Stadtallendorf kasabasındaki bir ortaokulda öğretmenlik yapan Dieter Bachmann ile on iki farklı milletten öğrencinin yer aldığı sınıfını mercek altına alarak, geleceğin toplumlarına da bir ayna tutuyor.
Neye benzer: “Neredeyse belgesel” olarak tanımlanabilecek, Cannes’dan Altın Palmiye ödüllü Entre les murs.
Kimler var: 20 yılı aşkın süren bir kariyere sahip, In den Tag hinein ile Rotterdam’dan ödüllü Maria Speth’in son çalışması.