40. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıyor

40. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali, pandeminin getirdiği tüm olumsuz şartlara rağmen, 1 Nisan–29 Haziran tarihleri boyunca bizimle. Ulusal Yarışma seçkisinde yer alan yapımların duyurulmasından birkaç hafta sonra, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ter dökecek finalistler de açıklandı. Yarışmalara katılan filmlerin biletleri, 18 Mayıs Salı 10.30’da genel satışa açılıyor.

Birbirinden başarılı belgesellerin ağırlıklarını hissettirdiği geçtiğimiz sinema senesinin ardından, Ulusal Belgesel Yarışması, yine oldukça heyecan verici çalışmaların ayak seslerini işittiriyor. Ulaş Tosun’un Merhaba Canım’ı Arkadaş Z. Özger’i ve heteronormatizme karşı başkaldırı niteliğinde olan aynı isimli şiirini odağa yerleştiriyor. Ayça Damgacı’nın Tümay Göktepe ile birlikte çektiği, “bir baba-kızın ailelerini, ortak geçmişlerini, atanmış aidiyet-kimliklerini sorgulama ve yeniden anlamlandırmaya çalışmalarının hikâyesi” olarak tanımlanan Patrida, Pınar Öğrenci’nin 1980’ler Berlini’ndeki ayrımcı kentsel politikaları Türkiyeli işçiler üzerinden işlediği Gurbet Artık Bir Ev’i, toplam 9 filmden bazıları.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Irmak Karasu’nun Paris Signes de Nuit ve Antalya Altın Portakal başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı festivallerinden ödülle dönen Mamaville’i, Serhat Karaaslan’ın Sundance ve SXSW seçkisinde yer alan, evlilik cüzdanları olmadığı için otele giriş yapamayan genç bir çifti takip ettiği Suçlular’ı, animasyon sinema adına üretimlerini aralıksız devam ettiren Gökalp Gönen’in, hayatta kalmak için kendisinden olanı yemek zorunda kalan bir canavarı merkeze aldığı Lâl’i dâhil olmak üzere 13 yapım karşımıza çıkıyor. 

Ulusal Belgesel Yarışması’nın jüri üyeleri yönetmenler Serdar Kökçeoğlu ile Martina Priessner, yönetmen ve yapımcı Hasan Söylemez; Ulusal Kısa Film Yarışması’nın ise oyuncu ve yapımcı Nazlı Bulum, yönetmen Engin Erden ve sinema yazarı Selin Gürel. Kısa metrajlar 20 ve 21 Mayıs’ta, belgeseller de 22 Mayıs’ta gösterime açılacak ve bu tarihlerden itibaren 3 gün boyunca izlenebilecek. Detaylı bilgi için 40. İstanbul Film Festivali programı incelenebilir.

Seçkideki tüm yapımlar hemen aşağıda.

Patrida

Ulusal Belgesel Yarışması filmleri

*Rüzgâr Tayı / Sidar İnan Erçelik
*Güneşte Bir An (A Moment in the Sun) / Leslie Ortabaşı, Oktay Ortabaşı
*Hasankeyf / Heskîf / Elif Yiğit
*Gurbet Artık Bir Ev / Pınar Öğrenci
*Hem Müslüman Hem Feminist / Nebiye Arı
*Anima / Yusuf Emre Yalçın
*Patrida / Ayça Damgacı, Tümay Göktepe
*Merhaba Canım / Ulaş Tosun
*Nosema / Etna Özbek

Mozaik

Ulusal Kısa Film Yarışması filmleri

*Suçlular / Serhat Karaaslan
*Oğlago / Efe Öztezdoğan
*Cengiz / Haydar Taştan
*Sürgünde Bir Yıl / Malaz Usta
*Cemile / Belkıs Bayrak
*Mozaik (Mosaic) / İmge Özbilge, Sine Özbilge
*Akıntı / Arda Ekşigil
*Mamaville / Irmak Karasu
*Lâl / Gökalp Gönen
*Seval / Ahmet Keçili
*Binbir Gece (Alf Leila Wa Leila) / Mahsum Taşkın
*Çamaşır Suyu / Büşra Bülbül
*Susam / Sami Morhayim