5 adımda Royal & The Serpent ve “Overwhelmed” teklisi

Los Angeles’ta yerleşik sanatçı Royal & The Serpent, nam-ı diğer Ryan Santiago’nun yükselişini emin adımlarla sürdüren son teklisi “Overwhelmed”e yakından bakalım. 

Zemin – İkizler burcunun mitolojisinden ilhamla 

Ryan Santiago, ergenlik çağını kendi pop şarkılarını yazarak ama pek kimseyle paylaşmaya değer olmadıklarını düşünerek geçirdi. 18 yaşında Los Angeles’a yerleştikten sonra bir barda çalışmaya başladı. Bardaki iş arkadaşlarından biri yazdığı şarkılardan birini duyması üzerine onu gaza getirdi ve bu yeteneğini acilen dünyanın duyması gerektiği konusunda ikna etti. Bu arkadaş zamanla Ryan Santiago’nun menajerine dönüşecek ve hikâye giderek daha da heyecanlı bir hâl alacaktı. Eylül 2017’de ilk şarkısı “Temperance”ı yayımlamasıyla başladı paylaşımları. 2019’da gelen “Weddings & Funerals” ve “Salvador Dali” teklileriyle dikkatlerin odağı oldu. “Overwhelmed” adını taşıyan son teklisi, senenin ilerleyen günlerinde yayımlayacağı iki EP’nin de habercisi. Castor ve Pollux isimli bu EP’ler, ilhamını ikizler burcunun mitolojisinden, yani Zeus’un oğullarından alıyor. 

Duygu – Bir ruh hâlinden diğerine sıçrayış

Santiago, “Overwhelmed”i nevrotik ve duygusal açıdan son derece yoğun bir döneminde yazdığını söylüyor. “Her şeyi kontrol etme ihtiyacında olduğum ve üzerimde büyük bir baskı hissettiğim bir dönemdi” sözleriyle açıklıyor. Bir ruh hâlinden diğerine sıçrayışı ustalıkla vokal yapma şekline aktaran müzisyen, dinleyiciyi 3 dakikadan az bir süre içerisinde gel-gitli modlarına sürükleme konusunda oldukça başarılı. Şarkının minimal prodüksiyonu da bu duyguyu geçirmeye yardımcı oluyor. 

Sözler – “Kendimi bir başkası gibi hissediyorum”

Uykuya dalma umuduyla yatağa uzandığınızı fakat tavana bakarak geçirdiğiniz dakikaların zihninizden akan düşüncelerin birbirini kovalaması neticesinde saatlere dönüştüğü o dakikaları hatırlayın. “Overwhelmed” dinleyicisiyle böyle bir yerden dertleşiyor: “Çok çabuk bunalıyorum. Anksiyetelerimin içimde sürünerek ilerlediğini hissediyorum. Nefes almamı zorlaştırıyor. Bana neler oluyor? Kendimi bir başkası gibi hissediyorum.”

Klip – Bunalma hâline estetik bir anlatı

Royal & The Serpent’ın oyuncu ve yönetmen Conner Sorensen ile birlikte tasarlayarak hayata geçirdiği klip, evde kendi başına yaşanan ufak çaplı bir bunalma ve çıldırma hâlinin estetik bir anlatısı. Kodak’ın 16mm film formatıyla çekilmiş.  

Etki alanı – Her türlü hisle barışma zamanı

Santiago, yeni EP’lerinde içinden geçtiği dönüşüm sürecini ele alıyor. Zamanın onu nasıl başka bir insana dönüştürdüğünü, olduğu kişilerle ne şekillerde yüzleştiğini irdeliyor. Dinleyicilerini de müziği aracılığıyla kabullenmesi en güç duygularını kabullenme konusunda teşvik etmeyi umuyor. “Bu şarkıları dinlemekten keyif almalarını ve her ne hissediyorlarsa onunla barışık olmalarını istiyorum.” Royal & The Serpent ismini açmak gerekirse, Royal personası “tatlı bir melek” göndermesi yaparken The Serpent, Santiago’nun “şeytansı” yönünü temsil ediyor. İlham kaynakları arasında David Bowie’yi de 50’lerin doo-wop parçalarını da sayan Royal & The Serpent’ın önümüzdeki günlerde paylaşacağı yeni şarkılar merakla beklenmekte. 

Yükleniyor...