grandson, son teklisi “Identity” ve aktivizm

Şarkı yazarlığının odak noktasını “Modern toplumun medya tarafından yeterince üzerinde durulmayan meseleleri” olarak tanımlayan grandson, 1993 New Jersey doğumlu Jordan Edward Benjamin’in solo projesi. 26 Haziran’da yayımladığı son teklisi “Identity”de aynayı kendine tutan grandson, bu kez umursamaz alter egosu X ile bir hesaplaşmaya giriyor. 2015’ten bu yana üretimini aralıksız sürdüren grandson’ın serüveninin satır başlarına ve şarkı yazımını ateşleyen aktivizmine yakından bakmanın tam zamanı!

2015 sonunda hayat verdiği grandson projesiyle ilk kayıtlarını bağımsız bir şekilde yayımlayan müzisyen, “Bills” ve “Bury Me Face Down” gibi şarkılarla streaming servislerinde milyonlarca dinlemeye ulaşmayı başardı. Bu çıkışının ardından plak şirketi anlaşması da gecikmedi tabii. 2017’de RCA Records kataloğuna dahil olan grandson, “Best Friends” ve “Kiss Bang” parçalarıyla tarzının temellerini sağlamlaştırdı. grandson; şarkılarında güçlü ve yüksek enerjili, hatta bangır bangır gitar riffleri üzerine hip hop flowunu serpiyor. “Best Friends” şarkısında sadece partilemek isteyen arkadaşlarının gözlerini açmaya çalışıyor; neredeyse Black Label Society parçalarını andıran bir riffle açılan “Kiss Bang”de ise bir ayrılık sürecini hikâyeleştiriyordu.

2018’le birlikte politik aktivizm, grandson şarkılarının temel yakıtı olmaya başladı. Florida’da bir lisede gerçekleşen silahlı saldırıdan hareketle ABD’nin silah yasalarını eleştiren “Thoughts and Prayers”, ırkçılık ve sınıf çatışmalarına dair anlatısıyla “War”, grandson’ın toplumsal meselelere karşı sesini yükseltmekten kaçınmadığını ispatlar nitelikteydi. grandson’ın popülaritesini zirveye çıkaran parça olarak gösterebileceğimiz “Blood // Water” ise hem politik yozlaşmadan dem vuruyor hem de ekolojik kriz için harekete geçmenin kaçınılmaz olduğunu hatırlatıyordu. Boğazını yırtacak şekilde haykırarak söylediği nakaratlarıyla durumun aciliyetini hissettiren “Blood // Water”, grandson’ın etkileyici a modern tragedy serisinin de temelini atmış oldu.

2018-2019 aralığında yayımlanan üç EP’den oluşan a modern tragedy serisi; polis şiddetinden kişisel geçmişiyle yüzleşmeye, devlet kurumlarının yalanlarından bağımlılığın etkilerine uzanan çarpıcı mesajlar barındırıyor. Dünyada olan biten haksızlıklara, yanlışlara sessiz kalmanın “lanetlenmiş” bir hareket olduğunu vurguluyor grandson’ın a modern tragedy serisi. Hem gezegenin endişe veren tüm buhranlarının fotoğrafını çekiyor hem de çözümün kişinin kendisinden başladığının altını çiziyor. 2018’de Mind Equals Blown’a verdiği röportajda dürüst bir müzik yapmak istediğini dillendiren müzisyen, “Zamanın gerçeklerini yansıtarak, güçsüz hisseden genç nesle bunun aksini ispatlamak” niyetinin üzerinde duruyor. 

grandson’ın bu yolda kullandığı tek platform da şarkıları değil. Los Angeles’taki March for Our Lives protestosunda kalabalığın bir parçası olan grandson, yaklaşan ABD başkanlık seçimleri öncesinde toplumsal haksızlıklara dikkat çekmek amacıyla XXwhy isimli çarpıcı bir seriyi de hayata geçirdi. Idobi Radio ortaklığıyla hazırlanan seri, hem müzik hem aktivizm dünyasından konuklar ağırladığı podcastlerden oluşuyor. Beyin fırtınaları ve fikir alışverişlerinin yanı sıra kimi akustik düetlerin de duyulduğu XXwhy serisinin şu ana kadar yayımlanmış 9 bölümü podcast kanallarında dinlenebiliyor. Hem müzikal üretime hem de değişimi mümkün kılacak yollara dair zihin açıcı perspektifler geliştiren XXwhy’la birlikte bir seçmen kayıt kampanyasına da imza attı grandson. Dinleyicilerinden “me+3” hareketine katılıp çevrelerinde konu hakkında bilinç yaratma çağrısında bulunan grandson, müziğiyle yakaladığı tanınırlığı hedeflerine yönelik kampanyalar ve oluşumlar için kullanmak konusunda çok doğru adımlar atıyor. 

Hem müziği hem politik duruşuyla, NME’den “Tek kişilik Rage Against The Machine” yorumunu alan grandson, grubun The Battle of Los Angeles albümünden “Maria” şarkısına harika bir cover yaparak gruba saygı duruşunda bulundu. Bu şarkıyı yorumlama amacının “Amerikan rüyası”nın çarpıklığını hatırlatmak olduğunu söylüyor grandson.

Etkileyici bir kliple yayımlanan tekli “Identity”, görünen o ki grandson’ın anlatıcılığında yeni bir perdeye işaret ediyor. Değişimin kişinin kendinde başladığına inanan müzisyen, bu kez zihninin derinliklerindeki çatışmaları anlatıyor. Kendiyle tezatlar taşıyan alter egosu X’le mücadelesini konu eden “Identity” için “grandson’ın zihnindeki karanlık tavşan deliğine attığımız ilk adım” yorumunu yapıyor. “Hâlâ kimliğimi bulmaya çalışıyorum” diye cesurca haykıran şarkının peşinden bu tavşan deliğindeki serüvenimizin nasıl şekilleneceğini merakla bekliyoruz.