İşte 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Yarışma filmleri

Sonbahar yaklaşıyor, birçok başat festival birer birer kapıda göründü. Bu sene 1-8 Ekim’de düzenlenecek 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de yarışma heyecanı başlıyor. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak 10 film hangileri, nihayet biliyoruz.

14 kategoride Altın Portakal Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na bu yıl 46 yapım başvurdu. Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu belirlenen filmler, Türkiye prömiyerlerini festival kapsamında yapacaklar.

75. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yarışan Emin Alper filmi Kurak Günler, Selcen Ergun’un ilk uzun metrajı olan ve 47. Toronto Uluslararası Film Festivali seçkisinde de yer alan Kar ve Ayı, Kaan Müjdeci’nin uzun yıllardır beklenen yeni projesi Iguana Tokyo ilk bakışta dikkat çekenlerden. Belmin Söylemez’in yönettiği Ayna Ayna, Ümit Köreken yönetmenliğindeki Bir Umut, yeni Onur Ünlü filmi Bomboş, yönetmenliği Atalay Taşdiken’e ait Hara, Özcan Alper’den Karanlık Gece, İsmet Kurtuluş ile Kaan Arıcı’dan LCV (Lütfen Cevap Veriniz) ve Burak Çevik, Sofia Bohdanowicz ile Blake Williams’ın birlikte çektikleri Gidiş O Gidiş, yarışmanın filmlerini oluşturuyor.

Yarışma filmlerine dair detaylı bilgiye ulaşmak için festivalin web sitesini ziyaret etmek yeterli.

*Ayna Ayna / Belmin Söylemez 
*Bir Umut / Ümit Köreken 
*Bomboş / Onur Ünlü 
*Gidiş O Gidiş / Burak Çevik, Sofia Bohdanowicz, Blake Williams 
*Hara / Atalay Taşdiken 
*Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci 
*Kar ve Ayı / Selcen Ergun 
*Karanlık Gece / Özcan Alper 
*Kurak Günler / Emin Alper 
*LCV (Lütfen Cevap Veriniz) / İsmail Kurtuluş, Kaan Arıcı

Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken; sanat yönetmeni olarak Başak Emre, Antalya Film Forum direktörü olarak ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu görev alıyor.