60’ların kült dergisi Oz Magazine’in kurucusu Richard Neville, 74 yaşında hayatını kaybetti

Avustralya’da 60’ların karşıt kültür hareketinin önemli isimlerinden olan Oz Magazine’in kurucusu Richard Neville, 74 yaşında hayatını kaybetti.

1963 yılında Avustralya’daki muhafazakar tutuma karşı ses çıkarmak için Oz Magazine’i yayınlamaya başlayan Richard Neville, yanına ünlü çizer, film yapımcısı ve karikatürist Martin Sharp ile yayımcı Richard Walsh’u almıştı. Kendilerine has mizahları ve özellikle bol mesajlı karikatürleri ile nam salan Oz Magazine, gündem dışında homoseksüellik, sansür, kürtaj gibi konuları da işlemişti. Birçok kez müstehcen yayınları sebebiyle ceza alan dergi, şansını Londra’da denemek için 70’lerin başında İngiltere’de yayınlanmaya başlamıştı.

1240

İngiltere’de çocukların ahlakını bozdukları gerekçesiyle birkaç kez hapse girip çıkan derginin kurucusu Neville ve İngiltere’deki editörler Felix Denis ile James Anderson, derginin varlığını sürdürmeye çalışsalar da Oz Magazine’in son sayısı, 1973’te yayınlandı. Bu arada, dergiye karikatürleri ve çizimleri ile katkıda bulunan isimler arasında Robert Crumb, Germaine Greer gibi isimler de yer alıyordu. Richard Neville’in bu dönemin kültürüne kattığı olağanüstü bakış açısı ve eleştirel yaklaşım, daha sonra kendisi tarafından Hippie Hippie Shake isimli kitapta toplanmıştı. Neville’in Londra’daki mücadelesini, derginin müstehcen sayılarına aldığı tepkileri ve dahasını konu alan 2010 yapımı Hippie Hippie Shake filminde Neville’i Cillian Murphy canlandırmıştı.

Avustralya’da ve Londra’da karşıt kültürün 60’lar ve 70’lerdeki ikon isimlerinden biri olan Richard Neville, 74 yaşında hayatını kaybetti. Derginin kurucularından Avustralyalı sanatçı Martin Sharp da 2013’te ölmüştü. Oz Magazine’in bu dönemde tepki gören kapaklarından bazılarını incelemek ve arşive ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

oz15cov
preview
oz01cov
oz-dylan
Yükleniyor...