72. Primetime Emmy Ödülleri töreninde neler yaşandı? Kimler kazandı?

Hollywood’un en önemli televizyon etkinliklerinden addedilen Primetime Emmy Ödülleri, 20 Eylül’ü 21 Eylül’e bağlayan gece, 72. kez sahiplerini buldu. Los Angeles’taki Staples Center’da Jimmy Kimmel tarafından sunulan, adayların ve kazananların dijital ortam üzerinden katıldığı bu alışılmadık tören; ATAS (Televizyon Akademisi) için de büyük bir sınavdı kuşkusuz. Bu meydan okumanın altından başarıyla kalkıldığını, pandemi koşullarında olabilecek en iyi törenle karşımıza çıktıklarını söyleyebiliriz.

Geceden sürprizlere, istatistiklere ve çeşitli notlara geçmeden önce; Succession, Schitt’s Creek ve Watchmen’in damgasını vurduğu kazanan listesine bir göz atalım:

Drama

En İyi Drama Dizisi: Succession
En İyi Kadın Oyuncu: Zendaya (Euphoria)
En İyi Erkek Oyuncu: Jeremy Strong (Succession)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Julia Garner (Ozark)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Billy Crudup (The Morning Show)
En İyi Yönetmen: Succession “Hunting” (Andrij Parekh)
En İyi Senaryo: Succession “This Is Not for Tears” (Jesse Armstrong)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu: Cherry Jones (Succession)
En İyi Konuk Erkek Oyuncu: Ron Cephas Jones (This Is Us)

Komedi

En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Kadın Oyuncu: Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)
En İyi Erkek Oyuncu: Eugene Levy (Schitt’s Creek)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Annie Murphy (Schitt’s Creek)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Levy (Schitt’s Creek)
En İyi Yönetmen: Schitt’s Creek “Happy Ending” (Daniel Levy, Andrew Cividino)
En İyi Senaryo: Schitt’s Creek “Happy Ending” (Daniel Levy)
En İyi Konuk Kadın Oyuncu: Maya Rudolph (Saturday Night Live)
En İyi Konuk Erkek Oyuncu: Eddie Murphy (Saturday Night Live)

Mini Dizi & TV Filmi

En İyi Mini Dizi: Watchmen
En İyi TV Filmi: Bad Education
En İyi Kadın Oyuncu: Regina King (Watchmen)
En İyi Erkek Oyuncu: Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Uzo Aduba (Mrs. America)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)
En İyi Yönetmen: Unorthodox (Maria Schrader)
En İyi Senaryo: Watchmen “This Extraordinary Being” (Damon Lindelof, Cord Jefferson)

Diğer

En İyi Talk-Show: Last Week Tonight with John Oliver
En İyi Yarışma Programı: RuPaul’s Drag Race
En İyi Skeç Serisi: Saturday Night Live
En İyi Variety (Özel): Dave Chappelle: Sticks & Stones
En İyi Animasyon: Rick & Morty
En İyi Reality (Senaryolu): Queer Eye
En İyi Reality (Senaryosuz): Cheer
En İyi Sunucu: RuPaul (RuPaul’s Drag Race)
Governors Ödülü: Tyler Perry

GECEDEN NOTLAR 

*Jimmy Kimmel’ın tıklım tıklım bir salon karşısında törenin açılışını yapması, daha önce dijital ortamda gerçekleşeceği açıklanan gecenin ilk büyük sürpriziydi şüphesiz. Sunucunun bir süre sonra seyirciler arasında kendisiyle karşılaşması; açılışın kurgu aldatmacasından ibaret bir şaka olduğunu, eski törenlerden arşiv görüntülerinin kesip biçildiğini ortaya çıkardı. Montajın gücü sayesinde Kimmel, kendisine sahte bir ayakta alkış sekansı dahi düzenletti.

*72. Primetime Emmy Ödülleri’nin benzersiz bir deneyim olacağını, daha önce izlediğimiz hiçbir Emmy törenine benzemeyeceğini tahmin ediyorduk. Tören canlı olsa da ödüllerin neredeyse hepsi dijital ortamda dağıtıldı; adaylar evlerden, otellerden veya ekiplerin bir araya geldiği küçük çaplı buluşmalardan geceye bağlandı. Tıbbî koruyucu giysiler giymiş ATAS görevlileri ödülleri kazananlara teslim etti, adaylıkla yetinenler ise ayaklarına kadar gelen heykelciklerle vedalaşmak durumunda kaldı.

*Gecede sık sık COVID-19 salgını esnasında alınması gereken maske, hijyen ve fiziksel mesafe kurallarına dikkat çekildi; kurallara uyma gerekliliğinin altı çizildi. Oyuncu Jason Sudeikis canlı yayında temsili bir COVID-19 testi yaptırırken, ödül sunanlar ile sunucu Kimmel arasındaki fiziksel mesafenin gece boyunca korunduğu fark edildi. Emmy kabul konuşmasında Damon Lindelof, yayına katılmadan önce tüm Watchmen ekibinin test yaptırdığını özellikle belirtti.

*Törende sadece ünlü oyuncular değil; ABD’nin çeşitli eyaletlerinden sağlık, eğitim, lojistik ve tarım emekçileri de ödül verdi. Kazanan her dizinin, “No Kid Hungry” isimli yardım kuruluşuna 100 bin dolar bağış yapacağı açıklandı. Sık sık Black Lives Matter hareketine ve yaklaşan seçimlerde oy kullanmanın ehemmiyetine dikkat çekildi. Ödüle kavuşan Regina King ile Uzo Aduba’nın, polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden Breonna Taylor anısına tişört giydikleri dikkat çekti. Lena Waithe, America Ferrera ve Issa Rae gibi oyuncular; beyaz olmayan kadınlar olarak Hollywood’da deneyimlediklerinden bahsettikleri kısa röportajlarla karşımıza çıktılar.

*Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde ödülü vermek üzere törene katılan Jennifer Aniston, henüz gece için hazırlanırken yaptığı paylaşımla gündeme geldi. Pijamaları ve yüz maskesiyle görülen Aniston, Emmy’nin geçtiğimiz hafta katılımcılara yolladığı mektupta yer alan kıyafet kuralı maddesine gönderme yapıyordu anlaşılan. “Olduğunuz gibi gelin, ama biraz da efor gösterin” diyen mektup, kimi katılımcılar tarafından eleştirilmişti.

SÜRPRİZLER VE İSTATİSTİKLER 

*Kanada menşeli komedi Schitt’s Creek, final sezonuyla aday olduğu bütün dalları tam anlamıyla silip süpürdü. Bir ilke imza atan dizi, komedi kanadında toplam dokuz kategoride galip gelerek tarih yazdı. Dizinin yönetmen, senarist ve başrollerinden Daniel Levy bir gecede dört heykelin sahibi oldu.

*Törenden en mutlu ayrılan yapımlardan biri de Succession’dı şüphesiz. Erkek Oyuncu yarışında baba ve “bir numaralı oğlu” arasındaki rekabetin kazananı Jeremy Strong oldu. Dizi, senaryo ve yönetmenlik ödülleri yanında En İyi Yönetmen kategorisini de Succession kazandı, lakin beklenmedik bir bölümle… Tahminler Mark Mylod’un yönettiği sezon finalini işaret etse de, rejisini Andrij Parekh’in üstlendiği “Hunting” ödülü kucakladı. Hindistan asıllı Parekh, ödülünü kendisi gibi ismi zor telaffuz edilen tüm çocuklara ve Amerikalı olarak görülmeyen Amerikalılara adadı.

*Gecenin en güzel sürprizlerinden biri, henüz 24 yaşındaki Zendaya’nın Euphoria’daki performansıyla Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmasıydı. Bu ödülü kazanan en genç oyuncu unvanını elde etti; Viola Davis’in ardından ikinci kez bir Siyah oyuncu, Edie Falco’nun (The Sopranos) ardından ilk kez bir HBO dizisi performansı bu kategoride galip geldi.

*Bir başka genç oyuncu, Ozark’ın yıldızı Julia Garner da sürpriz bir şekilde ikinci kez Drama Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü eve götürdü. Garner, sadece ödüle ulaşması beklenen Helena Bonham Carter’ı değil; Meryl Streep, Laura Dern, Thandie Newton gibi önemli isimleri geride bıraktı.

*Watchmen’de harikalar yaratan Regina King, beş sene içinde dört farklı karakterle Emmy kazanarak ödül koleksiyonuna bir heykelcik daha ekledi. Bu beş seneye bir Oscar, bir de Altın Küre sığdırdığını saymıyoruz bile…

Yazı: Merdan Çaba Geçer