73. Yönetmenler Birliği Ödülleri’nin kazananları, geceden detaylar ve tarihinden notlar

The Rider ve Songs My Brothers Taught Me gibi iki kalburüstü filmle gözümüzü ayırmamamız gereken sinemacılar arasına adını yazdıran ve bir süredir Amerikan bağımsız sinemasının en konuşulan isimlerinden olan Chloé Zhao, geçtiğimiz senenin en büyük sinemasal başarılarından Nomadland ile, Oscar’a uzanan yolda rakip tanımamaya devam ediyor.

Hollywood’da çalışan yönetmenlerin meslek birliği olan Directors Guild of America’nın (Amerikan Yönetmenler Birliği) 73 yıllık mazisinde büyük ödülünü kazanan ikinci kadın ve beyaz olmayan ilk kadın olarak, bu sezonki tarihi başarılarına bir yenisini ekledi Zhao. Son 15 yılda bu ödülün sahibi 13 isim Akademi Ödülü’ne de uzanmıştı, dolayısıyla kendisinin Oscar zaferi neredeyse kesin gözükmekte.

Kabul konuşmasında Zhao, diğer adayların işlerine övgülerle değinmeyi ihmal etmedi.

DGA tarihinde kadın yönetmenler

Büyük oranda kadın yönetmenlerin çalışmalarını konuştuğumuz 2020 senesinin bir getirisi olarak, ilk kez birden fazla kadının bu kategoride aday gösterildiğini de eklemeli. Promising Young Woman’ın rejisini üstlenen Emerald Fennell da adaylar arasındaydı. 

Bu iki isim dışında, DGA tarihinde kadın yönetmenlerin aldığı toplamda 8 adaylık bulunuyor: Seven Beauties (1975) ile Lina Wertmüller, Children of a Lesser God (1986) ile Randa Haines, Prince of Tides (1991) ile Barbra Streisand, The Piano (1993) ile Jane Campion, Lost in Translation (2003) ile Sofia Coppola, Little Miss Sunshine (2006) ile Valerie Faris, The Hurt Locker (2008) ile Kathryn Bigelow, Zero Dark Thirty (2012) ile Kathryn Bigelow ve Lady Bird (2017) ile Greta Gerwig. Bu adaylıklardan sadece 5 tanesi Akademi Ödülleri’ne yansımış, Bigelow The Hurt Locker’daki reji çalışmasıyla Oscar’a uzanan ilk kadın yönetmen olmuştu.

Gecenin bahsetmeye değer diğer detayları arasında ilk yönetmenlik denemesi Sound of Metal ile büyük bir eleştirel başarı yakalayan Darius Marder’ın kazandığı ödül, Tiffany Haddish’in Spike Jonze’un alter egosu kisvesinde yer aldığı skeç ve David Fincher’ın şu cümleleri de var: “Yönetmenlik bir teleskop ile telsiz aracılığıyla, dört blok öteden sulu boya yapmaya benziyor ve 85 kişi de o fırçayı tutuyor.”

Melina Matsoukas’ın rejisiyle ödüllendirilen reklam filmi You Love Me’yi aşağıya iliştirip, sizi tüm kazananlarla baş başa bırakalım.

SİNEMA

En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)
En İyi Yönetmen – İlk Film: Darius Marder (Sound of Metal)
En İyi Yönetmen – Belgesel: Michael Dweck ve Gregory Kershaw (The Truffle Hunters)

TELEVİZYON

En İyi Yönetmen – Drama: Lesli Linka Glatter (Homeland)
En İyi Yönetmen – Komedi: Susanna Fogel (The Flight Attendant)
En İyi Yönetmen – Mini Dizi & TV Filmi: Scott Frank (The Queen’s Gambit)
En İyi Yönetmen – Reklam: Melina Matsoukas (You Love Me)
En İyi Yönetmen – Variety/Talk Show/Haberler/Spor: Don Roy King (Saturday Night Live “Dave Chappelle & Foo Fighters”)
En İyi Yönetmen – Variety/Talk Show/Haberler/Spor (Özel): Thomas Schlamme (A West Wing Special to Benefit When We All Vote)
En İyi Yönetmen – Reality: Joseph Guidry (Full Bloom “Petal to the Metal”)
En İyi Yönetmen – Çocuk Programı: Amy Schatz (We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest)

Yazı: Merdan Çaba Geçer