74. Cannes Film Festivali’nde İran rüzgârları

74. Cannes Film Festivali’nin yavaş yavaş sonuna yaklaşırken, bir süredir merakla beklediğimiz filmler tanıtılmaya devam ediyor. Bir kez daha Cannes’da İran sineması rüzgârları estiren Asghar Farhadi’nin son çalışması Ghahreman’ın tanıtım klibi yayımlandı. Ayrıca, yine İran asıllı yönetmen Panah Panahi’nin Jadde Khaki filminden ilk fragman da paylaşıldı.

Ghahreman (A Hero)

Yakın dönem İran sinemasının önemli isimlerinden Asghar Farhadi’nin son filmi Ghahreman, 74. Cannes Film Festivali Ana Yarışması’nın görmek için can attığımız filmlerinden. Festivalden daha önce En İyi Senaryo ödülüyle dönen Farhadi’nin yazıp yönettiği Jodaeiye Nader az Simin (A Separation), Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar kazanan ilk İran yapımı olmuştu. Yönetmen, 2016 yapımı filmi Forushande (The Salesman) ile 2. kez aynı kategoride galip gelmişti. Altın Palmiye için yarışan son filmi Ghahreman, Farhadi’nin Cannes’da gösterilen 4. filmi olacak.

Altın Palmiye’ye göz kırpan A Hero’nun oyuncu kadrosunda Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Sarina Farhadi, Fereşteh Sadr Orafaie, Eshan Goodarzi, Alireza Jahandideh, Maryam Shahdei ve Sahar Goldust gibi isimler yer alıyor. Film, Todos lo saben’in (Everybody Knows) ardından İran’a ve Farsça’ya dönüşü nedeniyle özel bir konuma da sahip.

Merakla beklenen yapım, ödeyemediği bir borç yüzünden hapis cezası çeken Rahim’in hikâyesini anlatıyor. 2 günlük izni sırasında, Rahim’e alacaklısını şikayetini geri çekmesi için ikna etme ve böylece serbest kalabilme fırsatı doğuyor. Ancak işler planladığı gibi gitmiyor. Rahim’i canlandıran Amir Jadidi’nin üstün bir oyunculuk sergilediği söyleniyor.

Jadde Khaki (Hit The Road)

Yönetmenlerin 15 Günü seçkisinde yer alan Jadde Khaki’nin rejisini İran Yeni Dalgası’nın öncü isimlerinden Jafar Panahi’nin oğlu Panah Panahi üstleniyor.

Film, bir ailenin engebeli bir arazide çıktığı gizemli yolculuğa odaklanıyor. Bu yolculuk İran toplumu ve baskıcı hükümet arasındaki ilişkinin bir tasviri niteliğinde. Oyuncu kadrosunda Amin Simiar, Hassan Madjooni, Pantea Panahiha ve Rayan Sarlak var.

Son olarak Se rokh (3 Faces) isimli filmini izlediğimiz Jafar Panahi ise filmin yapımcıları arasında. Yasaklı yönetmen olarak da anılan baba Panahi, politik duruşunu ve aktivist kimliğini sinema perdesine yansıtmaktan hiç çekinmemişti. Bu nedenle filmleri defalarca İran hükümeti tarafından sansüre uğradı. 20 yıl boyunca film çekmesi yasaklansa da bu kuralı ihlal etmeyi birkaç kez başardı. Bu nedenle de suçlanan Jafer Panahi, seyahat yasağı nedeniyle Jadde Khaki’nin Cannes prömiyerinde bulunamadı.

Film, sansür mekanizmaları işleten İran hükümetinin pek hoşuna gitmeyecek şarkılar içeriyor. İlk uzun metrajını seyirci karşısına çıkartan Panah Panahi, bu şarkıların devrim öncesine ait popüler şarkılar olduğunu, devrimden sonra yurt dışına kaçmak zorunda kalan sanatçılar tarafından seslendirildiklerini söylüyor. İran’da çektiği filmini ülkesinde vizyona sokma şansı yok.

Yazı: Nursema Gür

Yükleniyor...