79. Altın Küre Ödülleri sessiz sedasız dağıtıldı

HPFA (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından 1944’ten bu yana düzenlenen ve bir süre öncesine kadar ödül sezonunun en önemli duraklarından biri olarak kabul edilen Altın Küre Ödülleri; bu sene canlı olarak yayınlanmadı, aday olan hiçbir isim katılmadı, törene sadece HPFA üyeleri ve bir grup davetli katıldı. Oluşum, ayyuka çıkan sayısız skandalın ardından tüm prestijini kaybedip sektör tarafından görmezden gelinse de kazananlarını açıklamayı yine ihmal etmedi.

Akademi Ödülleri’nin En İyi Film kategorisinde -eğer hepsi aday olmayı başarabilirse- The Power of the Dog, Belfast ve West Side Story’nin arasında üç başlı bir yarışın gerçekleşeceği tahmin ediliyor. HPFA bu tahminleri haklı çıkarırcasına büyük ödüllerini The Power of the Dog ve West Side Story arasında paylaştırdı, iki film de üçer dalda ödül kazanarak gecenin öne çıkan yapımları oldu. Kristen Stewart’ın (Spencer) varlığına rağmen Nicole Kidman’a (Being the Ricardos) giden En İyi Kadın Oyuncu ödülü, Belfast’in en azından senaryosuyla boş dönmemesi, eleştirmen birlikleri tarafından da bolca takdir gören Drive My Car’ın arkasına aldığı rüzgâr; sinema kanadından dikkat çekenler.

Succession, Hacks ve The Underground Railroad’un sürpriz olmayan zaferler kazandığı televizyon kanadındaysa, En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi MJ Rodriguez’in (Pose) tören tarihinde bu başarıyı elde etmiş ilk trans kadın olması dikkat çekiyor.

Sonun başlangıcı: Neler yaşanmıştı?

Geçtiğimiz törenin adaylarından Emily In Paris’in prodüksiyon sürecinde 30 HPFA üyesinin Paris’e davet edildiği ve tüm masrafların ekip tarafından finanse edildiğinin ortaya çıkması, diyalogların fitilini ateşlemişti. Tahmin edilebileceği gibi bu olay, rüşvet ve yolsuzluk açısından buzdağının sadece görünen kısmıydı. Farklı ülkeleri temsil eden 87 HPFA üyesinden hiçbirinin Siyah olmadığı, hatta birliğin son 20 yılında tek bir Siyah üye bile bulundurmadığı öğrenilmesi; ayrıca Brendan Fraser’ın, eski başkan Philip Berk’ün cinsel tacizine maruz kaldığını açıklaması, Altın Küre için sonun başlangıcı oldu. NBC 2022 törenini yayımlayamacağını duyurdu, kimi eski kazananlar oluşumu protesto ederek ödüllerini iade etti.

Bütüncül politikalarla, talep edilen çeşitli reformları yaptığını iddia eden HPFA, “bir değişim ve düşünme yılı” olduğunu söyledikleri 2021’in ardından, çeşitliliğe katkıda bulunacak 21 üyenin aralarına katıldığını duyurmuştu. Hollywood’un bu girişimleri samimi bulup bulmadığı, önümüzdeki süreç gösterecek.

79. Altın Küre ödüllerinin tüm kazananlarını aşağıda bulabilirsiniz.

SİNEMA

EN İYİ FİLM (Drama): The Power of the Dog
EN İYİ FİLM (Komedi/Müzikal): West Side Story
EN İYİ YÖNETMEN: Jane Campion (The Power of the Dog)
EN İYİ KADIN OYUNCU (Drama): Nicole Kidman (Being the Ricardos)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Drama): Will Smith (King Richard)
EN İYİ KADIN OYUNCU (Komedi/Müzikal): Rachel Zegler (West Side Story)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Komedi/Müzikal): Andrew Garfield (tick, tick… BOOM!)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Ariana DeBose (West Side Story)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
EN İYİ SENARYO: Belfast (Kenneth Branagh)
EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK: Dune (Hans Zimmer)
EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI: “No Time to Die” (No Time to Die)
EN İYİ YABANCI FİLM: Drive My Car
EN İYİ ANİMASYON: Encanto

TELEVİZYON

EN İYİ DİZİ (Drama): Succession
EN İYİ DİZİ (Komedi): Hacks
EN İYİ DİZİ (Mini Dizi/TV Filmi): The Underground Railroad
EN İYİ KADIN OYUNCU (Drama): MJ Rodriguez (Pose)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Drama): Jeremy Strong (Succession)
EN İYİ KADIN OYUNCU (Komedi): Jean Smart (Hacks)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Komedi): Jason Sudeikis (Ted Lasso)
EN İYİ KADIN OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi): Kate Winslet (Mare of Easttown)
EN İYİ ERKEK OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi): Michael Keaton (Dopesick)
EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Sarah Snook (Succession)
EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Oh Yeong-su (Squid Game)