79. Venedik Film Festivali seçkisine dair fısıltılar

75. Cannes Film Festivali’nin ardından henüz iki hafta bile geçmedi ki başat festivallerden bir diğeri, Venedik Film Festivali’nin 79. edisyonu için fısıltılar yükselmeye başladı. Variety’nin haberine göre seçkinin şekillendirildiği şu günlerde, Netflix’in dört projesinin eylül ayında Lido Yarımadası’nda düzenlenecek edisyonda gösterileceği neredeyse kesinleşti.

Bahsi geçen filmlerden ilki, Andrew Dominik’in (Killing Them Softly ve The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford) yönettiği, Ana de Armas’a Oscar adaylığı getirmesi beklenen, uzundur yolu gözlenen Marilyn Monroe biyografisi Blonde. Meksikalı auteur Alejandro González Iñárritu’nun yıllar sonra ait olduğu topraklara döndüğü ve Mexico City’deki gazeteci / belgesel sinemacı bir karakteri merkeze yerleştirdiği yeni filmi Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths bir diğeri. Noah Baumbach’ın Marriage Story’de çalıştığı Adam Driver ile partneri Greta Gerwig’e başrolleri verdiği, 1985 tarihli Don DeLillo romanından uyarlanan White Noise’un da Venedik yolcusu olduğu söyleniyor. Adı zikredilen son film ise Costa-Gavras’nın oğlu Romain Gavras’nın (Le monde est à toi / The World Is Yours) yönetip, senaryoyu Ladj Ly (Les Miserables) ile birlikte kaleme aldığı modern tragedya Athena.

White Noise

Variety’nin haberine göre Luca Guadagnino’nun Timothée Chalamet ile tekrar buluştuğu Bones and All, Julia Roberts ve George Clooney başrollü romantik komedi Ticket to Paradise, Todd Field’ın (Little Children, In the Bedroom) yanına Cate Blanchett’i alarak yıllar sonra sahalara döneceği Tár, Florian Zeller’in The Father sonrası yeni tiyatro uyarlaması The Son ve yıldız oyuncu kadrosuyla merak uyandıran Olivia Wilde filmi Don’t Worry Darling de prömiyerlerini Venedik Film Festivali’nde yapabilir. Fakat bahsi geçen tüm bu yapımların Altın Aslan için yarışmayabileceğini, kendilerine yan bölümlerde yer bulabileceğini de ekleyelim.

Bilindiği üzere Cannes Film Festivali’nin dijital platformlara olan mesafeli yaklaşımı nedeniyle, Hollywood yapımları sık sık Venedik Film Festivali’ni hedeflemekte bir süredir. Yarışmanın son beş yılında Altın Aslan’a dört ABD yapımı; Guillermo del Toro’dan The Shape of Water, Alfonso Cuarón’dan Roma (Meksika – ABD ortak yapımı), Todd Phillips’ten Joker ve Chloé Zhao’dan Nomadland uzandı. Seçkilerde ABD etkisinin gözle görünür şekilde artması, Venedik gibi seçkin bir festival için “Hollywood’un arka bahçesi mi oluyor?” tartışmalarını da beraberinde getirmiş durumda.