Karşınızda 78. Venedik Film Festivali’nin jüri üyeleri: Chloé Zhao, Cynthia Erivo ve diğerleri…

Bu yıl 1-17 Eylül’de, fiziksel şartlarda düzenlenmesi planlanan 78. Venedik Film Festivali’nin açılışını, yeni Pedro Almodóvar filmi Madres Paralelas’ın yapacağı geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Parasite ile modern bir sinema klasiğini önümüze koyan Bong Joon-ho’nun başkanlık edeceği Ana Yarışma da dâhil olmak üzere, festivalin çeşitli bölümlerinde jüri koltuğuna oturacak isimler de belli oldu.

Aralarında en dikkat çeken isim, Nomadland ile 93. Akademi Ödülleri’nde tozu dumana katan, şu aralar Marvel sinematik evreninden Eternals’ın post prodüksiyon sürecinde ter döken Chloé Zhao. Yönetmen, Nomadland’in festivalin geçtiğimiz seneki edisyonunda yarışması ve büyük ödül Altın Ayı’yı eve götürmesinin ardından, bir kez daha İtalya semalarına yolculuk edecek.

Ana Yarışma jürisindeki diğer isimler; iyi eleştirilere rağmen Cannes’dan eli boş ayrılan Paul Verhoeven filmi Benedetta’nın başrolünde yer alan Virginie Efira, son olarak Genius dizisinin 3. sezonunda Aretha Franklin’a hayat vererek Emmy adaylığı elde eden Cynthia Erivo, Hungry Hearts’ın ve My Brilliant Friend dizisinin maharetli yönetmeni Saverio Costanzo, Romanya sağlık sistemindeki skandalları ayyuka çıkaran Colectiv‘le büyük yankı uyandıran Alexander Nanau ve Venedik çıkarmasını 2011’de, David Cronenberg’den A Dangerous Method ile yapan oyuncu Sarah Gadon.

Orizzonti (Horizons) bölümünün jürisine de Quo Vadis, Aida? ile kamerasını Bosna Hersek’teki soykırıma çevirerek En İyi Uluslararası Film kategorisinde Oscar adaylığı elde eden Jasmila Žbanić başkanlık edecek. Orizzonti’nin jüri üyeleri arasında yönetmen Mona Fastvold (The World to Come), yazar Nadia Terranova, yönetmen Shahram Mokri (Mahi va gorbeh) ve New York Modern Sanat Müzesi’nin film küratörü Josh Siegel var.

İlk filmlere verilen Luigi De Laurentiis Ödülü’nün jürisinde ise İtalya asıllı İngiltereli yapımcı Uberto Pasolini’nin (The Full Monty, Nowhere Special) önderliğinde; sinema yazarı ve akademisyen Martin Schweighofer ile Arjantinli sanatçı Amalia Ulman’ın yer alacağı duyuruldu.

Yükleniyor...