8. Engelsiz Filmler Festivali başladı

COVID-19 tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak düzenlenen 8.Engelsiz Filmler Festivali başladı. “Normali Ararken” temasıyla, pandemi öncesi ve sonrasında normalin ne ifade ettiğine odaklanan festival 18 Ekim’e kadar devam edecek. 

Orijinal dil seçeneğinin yanında göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri olan filmler eff2020.muvi.com adresinde erişime açılacak. İlk kez bir tema kapsamında oluşturulan festivalde Engelsiz Yarışma, Dünyadan, Uzun Lafın Kısası, Çocuklar İçin, Eski Normal: Beden, Eski Normal: Mekan, Eski Normal: Hayvan, Eski Normal: Şehir ve Eski Normal: Sanal Benlik seçkileri yer alıyor. Köpek Filmi ve Aether gösterimleri ve film ekipleri ile aktivistlerle yapılan söyleşilerle başlayan festivalin önümüzüdeki günlerdeki programıyla ilgili ayrıntılara, gösterim ve söyleşi takvimine buradan ulaşabilirsiniz. 

Oyuncu İpek Türkan Kaynak, yapımcı Gökçe Işıl Tuna ve  sinema yazarı Kaan Karsan’ın jürisinde olduğu Engelsiz Yarışma’da Seyirci Özel Ödülü, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri, festivalin son günü Engelsiz Filmler Festivali’nin YouTube hesabından yayımlanacak törenle sahiplerini bulacak. 

Yarışmada yarışacak filmler ise Rûken Tekeş’in baraj suları altında kalmadan evvel Hasankeyf’e yaptığı 21 günlük saygı ziyaretini anlatan Aether, Orçun Behram’ın prömiyerini 44. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren ve apartmanlarının çatısına dikilen anten nedeniyle hayatları cehenneme dönen bina sakinlerinin hikâyesi üzerinden bir Türkiye distopyası çizdiği filmi Bina, Emin Alper’in dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan ve annelerinin vefatından sonra besleme olarak verilen farklı yaşlardaki üç kız kardeşin, köylerine geri dönmeleri sonrası gelişen olayları konu edinen filmi Kız Kardeşler, Kıvanç Sezer’in Adana ve Antalya’dan ödüllerle dönen; orta sınıf mensubu bir çiftin ev ve iş hayatları üzerinden, günümüz beyaz yaka yaşantısına absürt mizah sularında gezerek bir bakış atan filmi Küçük Şeylerve Deniz Tortum’un Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nde yarışan ve İstanbul’da bir eğitim hastanesinin canlı ve cansız sakinlerini, ameliyathaneden morga, yaşam ile diğer durumlar arasında, gerçek ve sanal arasında hareket edenleri izleyen belgeseli Maddenin Halleri.

Yazı: Ezgi Karaarslan

Yükleniyor...