8. Engelsiz Filmler Festivali’nde ödüller kimlere gitti?

8. Engelsiz Filmler Festivali, 18 Ekim Pazar akşamı gerçekleşen törenle sona erdi. İpek Türkan Kaynak, Gökçe Işıl Tuna ve Kaan Karsan’ın jürisini oluşturduğu festivalde ödüller de sahiplerini buldu.

YouTube üzerinden gerçekleştirilen törenin açılış konuşmasında, festival yönetmeni Ezgi Yalınalp sinema sektöründe cinsiyet eşitliği talep eden sesin daha da gürleşmesini umduğunu ve seneye yeniden pandemisiz bir şekilde sinema salonlarında gösterim gerçekleştirmeyi istediğini dile getirdi. 

Deniz Tortum’un şu sıralar festival seyrini sürdüren Maddenin Halleri filminin iki ödülle ayrıldığı gecenin kazananları şu şekilde:

En İyi Senaryo Ödülü: Emin Alper – Kız Kardeşler

Yönetmenliğini ve senaristliğini Emin Alper’in yaptığı Kız Kardeşler filmi, ödülü takdim eden Kaan Karsan tarafından “Hikâyelerinde direnen üç kız kardeşin bir aradalığını coşkulu bir anlatım ve nefes alarak var olan karakterlerle taşra film ters yüz ederek anlatan” şeklinde betimlendi. Alper de pandemi dâhilinde uzaktan olsa da festivalin bir parçası olmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

En İyi Yönetmen Ödülü: Deniz Tortum – Maddenin Halleri

2015’ten itibaren uzun soluklu bir yapım süreci olan Maddenin Halleri, Gökçe Işıl Tuna’nın deyimiyle “hayatlarımızın ve duygularımızın kapılarını aralayan bir film”. Film, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde geçiyor ve sağlık çalışanlarının gündelik hayatını takip ediyor. Plansız şekilde filmin pandemi ile kesişmesi ise minik bir tesadüf.

En İyi Film Ödülü: Deniz Tortum – Maddenin Halleri

Tortum, filminde yakaladığı gerçeklik, bunu sunuş şekli ve hissettirdikleri ile en iyi film ödülüne de sahip oldu. Yönetmenle yaptığımız röportaj, önümüzdeki günlerde yayımlanacak Bant Mag. No:71’de okunabilir.

Seyirci Özel Ödülü: Kıvanç Sezer – Küçük Şeyler

Seyirci Özel Ödülü, Antalya Altın Portakal ve Montenegro Festivallerinde ödül alan Kıvanç Sezer’in yazıp yönettiği, Tolga Kareçelik’in de yapımcıları arasında bulunduğu Küçük Şeyler’e gitti. Sezer, festivalin seyirciye ulaşma biçimiyle kendisinde özel bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında daha fazla bilgiye festivalin web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazı: Naz Başaran

Yükleniyor...