90’lar komedisi “The Nanny”, Broadway müzikali oluyor

Fran Drescher’in eski eşi Peter Marc Jacobson ile yapımcılığını üstlenip başrolde efsaneleştiği 90’lar sitcomu The Nanny, Broadway müzikali oluyor. Drescher’in Queens’te büyürken yaşadıklarından yola çıkan dizi, kimseden lafını esirgemeyen New York’lu bir moda ikonunun yüksek sosyete bir ailenin üç çocuğuna dadılık yapması çevresinde gelişiyordu. Hatta ülkemizde de dizinin Dadı ismiyle Haldun Dormen, Kenan Işık ve Gülben Ergen’li bir uyarlaması çekilmiş ve hayatlarımıza Sinem Kobal’ın girmesine vesile olmuştu. 

Rose d’Or ve Emmy ödüllü dizi, 90’lar televizyonunda açık bir şekilde Yahudi olup bunu diyaloglarına da başarıyla yedirebilen Fran karakteri ve günümüzde hâlâ etkisini koruyan mizahıyla gönüllerde ayrı bir yere sahip. Geçen sene Cardi B’yi başrole taşıyacak olası bir Netflix uyarlamasıyla ilgili söylentiler duymuştuk fakat Drescher’in “Buna henüz hazır değiliz, ufukta çok heyecan verici ve büyük başka bir projemiz var.” açıklaması bizi merakta bırakmıştı. Artık bu büyük projenin Broadway uyarlaması olduğu kesinleşti. Müzikalin kitabını Drescher ve Jacobson birlikte kaleme alırken Crazy Ex-Girlfriend’den tanıdığımız Rachel Bloom ve Adam Schlesinger, müziklerden sorumlu olacak.

The Nanny örneğinin de bize hatırlattığı üzere, filmler Broadway’in tek ilham kaynağı değil. Ekrandan sahneye taşırken orijinal senaryoya mı bağlı kalınması gerektiği yoksa mevcut karakterlere yeni maceralar mı yazmanın uygun olacağı gibi sorular yaratsa da, artık diziler de Broadway için güçlü bir içerik havuzu oluşturuyor. The Nanny haberinin ardından, geçtiğimiz yıllarda ekrandan sahneye taşınmış diğer dizileri de derleyelim dedik.

The Addams Family, Broadway, 2009

Aslında 60’larda çıkan bir çizgi romanın uyarlaması olan TV serisinden uyarlanan müzikal, kendini dizi bölümleriyle sınırlandırmayarak Wednesday’in ‘normal’ bir çocukla ilişkisine odaklanıyor. 

I Love Lucy, U.S. National Tour, 2011

Tiyatro izleyicilerinin iki ikonik I Love Lucy bölümünün çekimi sırasında orada bulunan ‘canlı stüdyo seyircisi’ yerine konduğu ilginç bir yapı benimseyen müzikalde, deneyimi pekiştirmek adına sahneler arası reklam jingleları kullanılmıştı. 

That Golden Girls Show! A Puppet Parody, DR2 Theatre, 2016

Jonathan Rockefeller’ın yaratıcısı olduğu gösteri, The Golden Girls serisinin her bir altın kızının takıntısını en güzel özetleyen bölümlerden oluşan ortaya karışık bir kukla parodisi.

The SpongeBob Musical, Broadway, 2017

Bikini Bottom sakini karakterlerin alışık olduğumuz görüntülerinden çok kişilik özelliklerine odaklanan yapım; Sara Bareilles, Cyndi Lauper ve Lady Antebellum gibi sanatçıların müzikleri eşliğinde TV serisinden tamamen farklı bir hikâyeye odaklanıyor. 

Yazı: İlayda Tenim