Spielberg’ün “West Side Story” uyarlaması yüzleri güldürecek mi?

Her filmini heyecanla beklediğimiz günler geride kalmış olsa da Steven Spielberg’ün bir West Side Story adaptasyona el atmış olması, duyurulduğu ilk andan bu yana merakla beklenen girişimlerden. Böylesine bir sinema klasiğini yeniden çevrimine hangi motivasyonlarla karar verildi, sonuç yüzleri güldürür mü henüz bilemiyoruz fakat 2021 model West Side Story’yi izlememize pek az zaman kaldı.Çeşitli fragmanların ardından son olarak, müzikalin en ikonik parçalarından “Tonight”ın Rachel Zegler ve Ansel Elgort tarafından icra edildiği, kısa bir tadımlık yayımlandı. Sözler, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Stephen Sondheim’dan.

Yıllarca Broadway’de kapalı gişe oynayıp sayısız kere sahnelenen oyunun uyarlamaları, birbirine düşman iki sokak çetesinden Jets’in üyesi Tony ile Sharks’ın liderinin kız kardeşi Maria arasında gelişen aşkı konu alıyor. Romeo ve Juliet anlatısına yeni bir yaklaşım göreceğimiz filmin senaristliğini ise Spielberg ile birlikte çalıştığı Munich ve Lincoln’la Oscar adaylıkları bulunan Tony Kushner üstlendi. Koreografinin arkasındaki isim Tony ödüllü Justin Peck. L.A. Philharmonic’in orkestra şefi Gustavo Dudamel ise Bernstein’ın iz bırakan müziklerini yorumlamak için stüdyoya girmiş.

1957 yapımı orijinal müzikalin, 1961 yılında Jerome Robbins ve Robert Wise tarafından çekilen aynı isimli sinema uyarlaması tam 10 dalda Oscar kazanarak büyük başarı yakalamış, kısa zamanda sinema klasiği olarak kabul görmüştü. Orjinal yapımda Anita rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ına uzanan Rita Moreno, Spielberg’ün yeniden çevriminde bu kez Valentina karakterine hayat veriyor. Ayrıca Ariana DeBose, Tony ödüllü David Alvarez, Josh Andrés Rivera ve Brian d’Arcy James gibi isimler de oyuncu kadrosunda.

West Side Story
Ansel Elgort’un cinsel istismar geçmişi

West Side Story uyarlamasının şimdiye dek yayımlanan tanıtım materyallerinde Tony’ye hayat veren Ansel Elgort’un ön plana çıkarılmadığını, fragmanlardaki repliklerinin yok denecek kadar az olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, çekimler tamamlandıktan sonra cinsel istismar geçmişinin gün yüzüne çıkmış olması.

Olay; Gabby isimli genç bir kadının, oyuncu ile 2014’te yaptığı bir yazışmayı ifşa etmesiyle öğrenildi. Kendisi reşit değilken o dönem 20 yaşında olan Elgort’un attığı cinsel içerikli mesajları ve beraber çekildikleri bir fotoğrafı yayımlayan Gabby, şunları söylemişti: “Bunu yazmamın sebebi başkalarının başına benzer şeylerin gelmesini engellemek. Yaptığını başkalarına da yaptı, yalnızca ben olmadığını biliyorum. Bana ileride çok güzel bir kadın olacağımı söylüyordu.”

Elgort “Geçmişteki davranışlarıma baktığımda yaptığım şeyden büyük utanç duyuyorum.” dese de Gabby ile yasal ve karşılıklı rızanın olduğu bir ilişkilerinin olduğunu iddia edip, ona cevap vermeyi bıraktığı için böyle bir ifşanın yaşandığını eklemiş; fazlasıyla tanıdık olduğumuz mağdur suçlayıcılık örneği sergilemişti. 

Peki neden hâlâ West Side Story kadrosunda? Spielberg ve ekibinin Elgort’un kadrodan çıkarma ihtimali üzerinde durduklarını fakat araya giren pandeminin etkisiyle prodüksiyon sürecini daha fazla uzatamadıkları söyleniyor. Bütçeyi artırmamak adına tarihin yanlış tarafında durduklarını söylemek zorundayız. Elgort’un iki projesinin daha yolda olduğunu, dolayısıyla kariyerinin sekteye uğramadığını düşününce, faillerin sektörde nasıl var olabildiğini yine, yeniden sorgulamak mümkün.

West Side Story Türkiye’de 10 Aralık’ta vizyona girecek.