Aaliyah diskografisi üzerindeki tartışmalar büyüyor

2001 yılında henüz 22 yaşındayken bir uçak kazasında hayatını kaybeden R&B müzisyeni Aaliyah’nın aramızdan ayrılışının 20. yıl dönümü yaklaşırken, kataloğunun tamamı ilk kez streaming servislerinde erişime açılıyor. Şu an sadece ilk albümü Age Ain’t Nothing But A Number ve önceki EP’lerinden birkaçına ulaşabildiğimiz müzisyenin diskografisi 20 Ağustos itibariyle dijital ortamda olacak.Neden bu kadar uzun sürdü?

Aaliyah’nın kayıtları, varisleriyle yıllardır tartışma içerisinde olan amcası ve eski menajeri Barry Hankerson’nın şirketi Blackground’dan yayımlanıyordu. Ölümünden sonra Blackground, şirket içi davalar sebebiyle duraklamış ve müzik sektörünün dijital açılımına ayak uyduramamıştı. Şimdilerde Hankerson, Empire’la yaptığı anlaşmayla birlikte Blackground Records 2.0 adı altında tüm Aaliyah diskografisini canlandırıyor.

#AaliyahIsComing etiketiyle streaming açılımı duyurulduktan sonra, Aaliyah’nın yasal varisleri yetkisiz projelerle mirasın zedelenmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek bu kararı reddeden bir karşılık verdi. Aaliyah adına açılan Instagram hesabından paylaşılan mektup şöyle:

“Hayatımızın geri kalanında başa çıkmak zorunda olduğumuz şeylerin yanı sıra daha fazla acıya neden olan bu inatçılık konusunda her zaman kafamız karışıktı. Şimdiyse 20. ölüm yıl dönümünde, Aaliyah’nın müziğini herhangi bir şeffaflıktan yoksun bir şekilde yayımlamak için gösterilen bu vicdansız çabaya karşı kalplerimiz affetmeye zorlanıyor.”

“Kendimizi ve mirasını, yasal ve adil bir şekilde savunmaya devam edecek olsak da gölgelerden Aaliyah’nın işini sömürmek için ortaya çıkan tüm bireylerin karakterimize yönelik kaçınılmaz saldırılarını önlemek istiyoruz.”

“Nihayetinde, Aaliyah Anma Fonu’nun ve Aaliyah’nın insanlara güç ve pozitiflik veren gerçek özüyle diğer yaratıcı projelerin büyümesini kolaylaştırmak için bir nebze olsun huzur istiyoruz.”

20 Ağustos‘ta One In A Million, 3 Eylül’de Romeo Must Die soundtrack’i, 10 Eylül’de Aaliyah ve 8 Ekim’de I Care 4 U  ve Ultimate Aaliyah olmak üzere iki EP’nin streaming servislerine ekleneceği netlik kazanmış gibi gözüküyor.

Yazı: Açelya Eren