Aaron Sorkin’le 1950’ler Hollywood'una dair bildiklerimiz ve bilmediklerimiz

İyi senaryo matematiği denince ilk akla gelenlerden Aaron Sorkin, son olarak 1968’deki Demokrat Parti Kongresi’nde gerçekleşen Vietnam Savaşı protestolarını ve devamında gelişen dava sürecini The Trial of the Chicago 7 ile mercek altına almıştı. Bu kez 1950’lerin Hollywood’una gözlerini çevirmiş durumda. Televizyon tarihinin meşhur sit-comlarından I Love Lucy’nin perde arkasını odağına alan Being the Ricardos; Nicole Kidman ve Javier Bardem’in başını çektiği bir kadroyla, Amazon Prime kataloğuna eklenmeye gün sayıyor.

I Love Lucy 1951 senesinde ABD’de yayın hayatına başlamış, hit bir televizyon dizisi. Bir suç örgütünün liderliğini yapan Ricky Ricardo ve onun şov dünyasında bir kariyer hayali kuran eşi Lucy Ricardo’nun başlarına gelen komik olaylar merkezde yer almaktaydı. Being the Ricardos, dizide Lucy ile Ricky’e hayat veren, gerçek hayatta da evli olan Lucille Ball ve Desi Arnaz ikilisinin bir haftasına bakıyor ve çiftin karşı karşıya kaldığı zorlukları odak noktası belliyor. İlk fragman hemen aşağıda:

Ball ve Arnaz, pazartesi günü yapılan okuma provasından seyircili çekim günü cumaya kadar, hem kariyerleri hem de evliliklerine dair birçok sınav veriyorlar. Karşılaştıkları dönemeçler arasında Desi Arnaz’ın Kübalı olmasından dolayı prodüksiyon sürecinde uğradığı ayrımcılık, Lucille’in komünist olduğuna dair suçlamalar veya Arnaz’ın sadakatsizliğini konu eden skandal bir magazin haberi var.

Sorkin, insanlara bilmedikleri bir hikâyeyi anlatmak yerine bildiklerini sandıkları bir hikâyedeki yanılgıları anlatmayı daha cazip bulduğunu söylüyor. Projenin yapımcısı Todd Black ile bir yıldan fazla bir süre boyunca yaptıkları toplantılarda ikiliye dair birçok şaşırtıcı detay öğrenmiş. Anlatıyı bir hafta ile sınırlandırmayı klostrofobik fakat tam da bu sebepten oldukça çekici bulduğunu ekliyor.

Aaron Sorkin’in 3. yönetmenlik denemesi Being the Ricardos’ta Lucille Ball’a Nicole Kidman hayat veriyor, Javier Bardem’i ise Desi Arnaz olarak izleyeceğiz. İkiliye J.K. Simmons, Alia Shawkat, Jake Lacy, Clark Gregg, Nelson Franklin, John Rubinstein, Linda Lavin, Robert Pine ve Christopher Denham’dan oluşan bir kadro eşlik edecek. Filme 21 Aralık itibariyle Amazon Prime’dan ulaşılabilecek.

Yazı: Zeynep Kıymacı