ABD’nin COVID-19 sürecine dair “mide bulandıracak” gerçekler

3 Kasım günü gerçekleşecek ABD başkanlık seçimleri öncesinde Trump yönetimini hedef alan sinematik yapımlar peşi sıra gün yüzüne çıkıyor. Prodüksiyonu gizli tutulan ve geçtiğimiz hafta sonu paylaşılan ilk fragmanla duyurulan Totally Under Control isimli belgesel de ABD’nin COVID-19 döneminde yaptığı hataları mercek altına alıyor.2008’de Taxi to the Dark Side belgeseliyle Oscar kazanan Alex Gibney, Totally Under Control’u Ophelia Harutyunyan ve Suzanne Hillinger eşliğinde çekmiş. Geçtiğimiz beş ay boyunca sağlık görevlileri, devlet yönetiminin farklı katmanlarından yetkililer ve bilim insanlarıyla röportajlar yapan üç yönetmen, bu görüşmelerin bir belgesel için olduğu gerçeğini konuştukları kişilerden gizlemiş. Çünkü “gerçeği tam hâliyle ortaya çıkarmak” istemiş. Zira bu sayede belgeselin prodüksiyonuna herhangi bir müdahalede bulunulmasının da önüne geçmiş. 

İsmini Donald Trump’ın salgına dair “Her şey kontrolümüz altında” sözünden alan belgeselden paylaşılan ilk fragmanda röportajların nasıl bir ortamda gerçekleştiğini görmek mümkün. Totally Under Control’un sinopsisinde de ABD ve Güney Kore’nin 20 Ocak 2020 günü ilk COVID-19 vakalarını teşhis ettiğine; sonraki 9 ayda 200 binden fazla Amerikalı bu sebeple hayatını kaybederken Güney Kore’deki ölümlerin 350’nin altında olduğuna dikkat çekiliyor. “Nerede hata yaptık?” sorusundan yola çıkan yönetmenler, belgeselin sunduğu gerçeklerin mide bulandıracak cinsten olduğunun altını çizmekte.

Belgesel, seçimlere iki hafta kala, 20 Ekim günü Hulu’da yayımlanacak.

Rolling Stone: Stories from Edge, Enron: The Smartest Guy in the Room ve We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks gibi ses getiren belgesellerle tanınan Alex Gibney, son olarak Trump’ın seçildiği 2016 seçimlerine odaklanan Agents of Chaos isimli iki bölümlük seriyi çekmişti.

Ophelia Harutyunyan ise bu filmle ilk kez bir uzun metraj belgeselin yönetmen koltuğunda. Kendisi 2014’ten bu yana birçok belgeselde Gibney’in asistanlığını üstlenmiş; 2016’da da Ermenistan’da geçen ilk kısa filmi The Framele çeşitli festivallere katılmıştı.

Geride kalan 10 yıl boyunca birçok politik belgeselin yapımcı ekibinde yer alan Suzanne Hillinger da 2018 tarihli How to Fix an Election? belgeseliyle tanınıyor. Hillinger ayrıca New York Times’ın Hulu’da yayımlanan The Weekly serisinin de iki bölümünü çekmişti.