Afacan Louie, Nicolas Cage ve BoJack’in sesi Uğur Taşdemir’le sohbet

21 Ocak günü 68 yaşında hayatını kaybeden Emmy ödüllü oyuncu ve komedyen Louie Anderson, 90’larda yayımlanan animasyon dizisi Life with Louie (Afacan Louie) ile bir jenerasyonla derin bağlar kurmuştu. Her şeyiyle dominant Amerikan kültürünü temsil eden bir ailenin sekiz yaşındaki çocuğu olan Louie karakteri, özellikle Türkiye’deki izleyicilerin hafızasında eşsiz dublajıyla özel bir yer edinmişti. FOX Kids, CINE5 ya da Jetix gibi kanallarda Afacan Louie izlemiş olanların, karakteri sesinden, konuşmasından bağımsız hayal etmesi mümkün değil.

Orijinal versiyonunda peltek olmayan, bizzat Louie Anderson’ın konuştuğu karakterin Türkçe sesi, Uğur Taşdemir. 30 yılı aşkın süredir dublaj yapan Taşdemir’in kulaklarınızda Nicolas Cage’in sesi olarak yer etmiş olması muhtemel. Disney ve Marvel filmlerinin yanı sıra BoJack Horseman’da BoJack’in de sesi olarak animasyon yapımlar için mikrofon başına geçmeye devam ediyor. Bir yandan YouTube kanalında “İşte O Ses” başlıklı röportajlarla seslendirme ve dublaj dünyasının gizli kahramanlarını tanıtıyor; susuzlukla mücadele eden Afrika ülkelerini ziyaret edip, bölgede yardım çalışmaları düzenleyen Su Savaşları belgesel serisini TRT için hazırlıyor.

Uğur Akdemir’le Louie’den yola çıkan bir sohbete oturduk, hatta bazı unutulmaz repliklerini kendi sesinden kayda aldık. Nicolas Cage, BoJack ve nicesini de anarak Türkiye’deki dublaj ve seslendirme sektöründeki dönüşümü, bu süreçte aktif rol almış bir figürden dinleme şansı yakaladık.

Dinlemek için podcast kanallarımıza bekleniyorsunuz.

Apple Podcasts için buraya.