Agatha Christie’nin en ünlü romanı yeniden beyaz perdeye uyarlanıyor

Agatha Christie, kitapları beyaz perdeye en çok uyarlanan isimlerin başında geliyor. 20th Century Fox şimdi de yazarın en popüler kitabı olarak bilinen And Then There Were None’ı yeniden beyaz perdeye taşıyor. Uyarlama senaryosu geçen sene Kristen Stewart’ın başrollerinde oynadığı Seberg filminin senaristleri Anna Waterhouse ve Joe Shrapnel’a emanet.

Agatha Christie tarafından 1939 yılında yazılan And Then There Were None, birbirini tanımayan on kişinin ıssız bir adaya davet edilmesiyle başlıyor. Ev sahibinin davetlilerden birini öldürmesi üzerine gelişen olaylar zincirini anlatan kitap, 100 milyonu aşan satış rakamıyla ile tüm zamanların en popüler gizem romanlarından biri.

Şu an için filmle ilgili çok fazla detay verilmese de, II. Dünya Savaşı öncesindeki döneme sadık kalarak ilerleneceği öngörülüyor. And Then There Were None’ın ilk uyarlaması ünlü Fransız yönetmen Rene Clair tarafından 1945’te çekilmişti. Sonrasında onu aşkın yönetmen tarafından versiyonları çekilen film, tiyatroya da defalarca uyarlandı ve birçok ülkede sahnelendi. Roman en son televizyona mini dizi formatında uyarlandı ve 2015 senesinde BBC tarafından yayınlandı.

20th Century Studios, 2020 Ekim’inde ayrıca Agatha Christie’nin bir başka sevilen kitabı Death on the Nile’ı Kenneth Branagh’ın yönetmenliğinde seyirciyle buluşturacak.

Yazı: Eylül Aytan