Albümlere COVID-19 değişikliği

Corona virüsü salgını nedeniyle iptal olan konser ve festivallerin ardından  albüm yayın tarihlerini değiştiren müzisyenler de oldu.

Bunlardan ilki Jarvis Cocker’ın yeni projesi JARV IS…’le yayınlayacağı ilk albüm Beyond the Pale. Normalde 1 Mayıs’ta yayınlanması planlanan albüm, salgın nedeniyle 4 Eylül’e ertelendi. Jarvis Cocker bu değişikliğin zorunlu olduğunu açıklarken dinleyenlerine ulaşmak için “görsel performanslar” planladıklarını belirtti. Bununla birlikte grubun Birleşik Krallık turnesi de mayıstan kasıma ertelenmiş oldu. 

Beyond The Pale’i beklerken döndürebileceğiniz JARV IS… şarkıları hemen aşağıda.

Ayrıca Jarvis Cocker’ın karantina günlerinde izlenecek 5 film önerisine de partneri Kim Sion’un Instagram hesabından ulaşabilirsiniz. 

Müzik dünyasından diğer bir haber de Kelly Lee Owens’ın yeni albümü Inner Song’a ilişkin. Albüm, 1 Mayıs’ta Smalltown Supersound tarafından yayınlanacaktı fakat albümün çıkış tarihi aynı sebeple 28 Ağustos’a ertelendi. Owens, birçok müzik dükkânının salgın dolaysıyla kapalı olduğunu belirterek, albümün dinleyicilere ulaşmasının imkânsız olacağını ifade etti. 

Hem Owens hem de plak şirketi bu haberi Instagram hesaplarından duyurdular.

View this post on Instagram

x

A post shared by Kelly Lee Owens (@kellyleeowens) on

Salgın ve karantina sürecini farklı yorumlayıp albümünü erkenden yayınlayan müzisyenler de var. Sufjan Stevens ve üvey babası Lowell Brams’ın iş birliğinin ürünü olan Aporia isimli albüm, planlanan yayın tarihinden üç gün önce dijital platformlardaki yerini aldı. Stevens, bu kararın sebebi olarak, bu dönemde insanlara umut ve destek vermek istediğini belirtti. 

Albüme ismini veren “Aporia” kelimesi, Yunanca orijinli ve ‘kayıp ânında’ anlamına geliyor. Sufjan Stevens, bu kelimenin aslında tam da şu an ne hissetiğimizi anlattığını söylerken, müziğin bu zor dönemlerde bize güzellik, bilgelik getirdiğini ifade ediyor. Müziklerin böyle zor zamanlarda yaşamlarımıza ışık tuttuğunu düşündüğü için de albümü vaktinden önce yayınlamaya karar vermiş. 

Yazı: Can Özsoy