Alexander McQueen ve Balenciaga da artık kürksüz

Kering şirketi bünyesindeki Gucci ve Bottega Veneta’dan sonra; Alexander McQueen ve Balenciaga da sürdürülebilirlik ve hayvan haklarını tanımak adına kürk kullanımını bıraktı. Geçtiğimiz yıllar içerisinde Versace, Prada, Armani, Jimi Choo ve Michael Kors gibi pek çok lüks moda öncüsü, kürksüzlüğünü ilan etmişti. 

Ürünlerinde kürk kullanımını bırakması için on yılı aşkın bir süredir Kering ile çalışan LIVEKINDLY kolektifinin CEO’su Kitty Block, basın açıklamasında şunları söyledi: “Alexander McQueen ve Balenciaga gibi büyük moda isimlerinin kürksüz politikalarını duyurması, modern toplumumuzda kürke yer olmadığına dair net bir mesaj içeriyor.” Block, bunun kutlamaya değer bir dönüm noktası olduğunu dile getirirken İngiltere hükümetine kürk satışını yasaklaması yönünde çağrı yaptı. Kering’e bağlı olup da kürke veda edemeyen Brioni ve Yves Saint Laurent’ın neyi beklediği ise muamma. 

Ayrıca, Şubat 2021 itibariyle Adidas, moda sektöründe kürkün kullanılmasına son vermek adına 40’tan fazla kurum ile çalışan uluslararası sivil toplum örgütü Fur Free Alliance’a katıldı ve bu dava için FFA ile çalışan 1500. şirket oldu. Zara, North Face, Lacoste ve Marks & Spencer gibi markalar da bu konuda üzerlerine düşeni yapıyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu

Yükleniyor...