Ali Bilge Akkaya’nın mekân-insan ilişkisine deneysel müdahaleleri

x-ist yeni sezonu Ali Bilge Akkaya’nın Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği sergisiyle karşılıyor. 21 Eylül’de ziyarete açılacak sergi, Akkaya’nın x-ist’te gerçekleşecek 4. kişisel sergisi olacak.

İşlerinde kent ve geometri arasındaki yakın ilişkiyi kendine özgü estetik görüsüyle yorumlayan Ali Bilge Akkaya, Dört veya Kaotik Kentlerin Çözülmüş Sessizliği ile kişisel üretimlerinde yeni bir sanatsal döneme işaret etmekte. Sanatçı, temel malzemesi olan mimariyi kendi pratiği içindeki sınırların ötesine taşıyor. Fiziksel dünyayı zamandan ve mekândan bağımsızlaştırıp, kendini ifade etmek adına pratiğine dâhil ettiği yeni tekniklerle kişisel sanat dönüşümünü de gözler önüne serecek.

Sergi kapsamındaki işlerinin hepsi birbirinden beslenerek bütüncül bir yaklaşım yaratıyor. Fotoğraf ve plastik sanatlar arasında bir diyalog yaratan Akkaya, ilk kez bu sergide otoportre ve heykel çalışmalarına yer vermiş. Mekân ve insan ilişkisini karşılaşmalar üzerinden yorumlayan, deneysel müdahalelerde bulunduğu fotoğraflarıyla da merak kabartan Dört veya Issız Yolların Derin Serüveni, 30 Ekim’e kadar x-ist’in Karaköy Juma’da yer alan galeri mekânında görülebilir.