Ali Utku (1960-2020)

Türkiye sinemasının önde gelen görüntü yönetmenlerinden olan, özellikle Ömer Kavur ve Zeki Demirkubuz ile olan iş birlikleriyle bilinen Utku’nun 22 Ocak’ta aramızdan ayrıldığını öğrendik. Uzun bir süredir kanserle mücadele eden 61 yaşındaki sinemacı, aktif olarak kariyerine devam etmekteydi.

Henüz 11 yaşındayken Kartallar (1971) isimli filmle yedinci sanata adım atan Utku, bu mütevazı oyunculuk deneyiminden sonra kamera arkasına ilgi duyduğunu keşfetti ve görüntü yönetmenliğine yöneldi. Ben De Özledim (1981) ve Bizim Sokak (1981) filmlerinde imzası bulunan Salih Dikişçi’ye öğrencilik yıllarında asistanlık yaptı, daha sonra Sedat Ülker ve Abdullah Gürek gibi isimlerin yanında usta-çırak ilişkisini sürdürdü.

Yirmiye yakın sinema filminin yanı sıra birçok dizi ile beslediği kariyeri defalarca ödüle layık görüldü. Ömer Kavur’un Karşılaşma ve Melekler Evi, Zeki Demirkubuz’un Masumiyet ve Üçüncü Sayfa filmleri ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü dört kez kazandı. Milano Film Festivali, Siyad Türkiye Sineması Ödülleri ve Ankara Film Festivali’nde de onurlandırılmıştı. Sinematografisinde imzası bulunan diğer önemli yapımlar arasında Kırık Bir Aşk Hikayesi, Abuzer Kadayıf ve bir döneme damgasını vurmuş Kara Melek dizisi var.

Yazı: Merdan Çaba Geçer


Yükleniyor...