Almanya’da geliştirilen toz bira ve gündem dışı diğer haberler

Yazı: Tuvana Adalı

Doğu Almanya’da bir bira fabrikası olan Neuzeller Klosterbräu, bira şişelerinin nakliyesi sırasında oluşan karbon ayak izini azaltmak amacıyla toz formunda, suyla karıştırıldığında gerçek bira tadı veren bir formül geliştirmiş. Fabrika yöneticisi Stefan Fritsche, bira severlerin buna ilk başta şüpheyle yaklaşabileceklerini kabul ediyor. Bir yandan da zaten toz biranın klasik bira yerine geçeceğini düşünmediklerini; bunun daha çok denizaşırı gönderimler için bir alternatif olarak yaratıldığını söyleyen Fritsche, bu buluş sayesinde sadece Almanya adına yüzde 3-5’lik bir karbon emisyonunun önüne geçebileceklerine dikkat çekiyor. 

Dünya çapında bakıldığında bu miktar önemli bir orana denk gelmekte. Geliştirilen toz ile lager, pilsner ve siyah bira gibi farklı çeşit biralar, alkol ve köpük gibi tüm etmenleriyle birlikte elde edilebiliyor. İki seneden uzun zamandır üzerinde çalışılan projenin 2023 sonunda marketlerde yerini alması hedefleniyor. 

Avustralya’nın yenilenebilir enerji reformu Tesla desteğiyle son hızda

Avustralya, ilk olarak 2016’da 1,7 milyon insanın yaşadığı güney eyaletlerinden birinde yaşanan enerji krizi sonucu, bu bölgede kömür kullanımından rüzgâr ve güneş enerjisine geçiş yapmak zorunda kalmıştı. Şimdi, bundan yedi sene sonra, bir yenilenebilir enerji reformuna öncülük ederek diğer birçok ülkenin geleceği için test sürümü işlevi görüyor. Avustralya’nın kömür gibi fosil yakıtların kullanımından yenilenebilir enerjiye son hızda geçiş yapmasında destekleyici görevi Tesla üstlenmiş. 2016’da söz konusu eyalette şiddetli bir fırtına meydana gelmesiyle birlikte bölgede uzun süreli bir elektrik kesintisi yaşanınca Tesla duruma el atmıştı. Avustralyalı milyarder ve iklim aktivisti Mike Cannon-Brookes’un Twitter üzerinden Elon Musk’a yaptığı açık çağrı, Musk tarafından iddialı bir cevapla karşılanmış ve Avustralya’nın enerji alanındaki hızlı değişimine bir temel oluşturmuştu. Tesla marka aküler sayesinde önümüzdeki 10 yıl içinde Avustralya’nın elektrik kaynağının tamamını güneş ve rüzgâr enerjisinden sağlayacağı öngörülüyor.

Tesla demişken, gündemdeki gizlilik skandalına da değinmekte fayda var. Tesla çalışanlarının müşteri arabaları tarafından kaydedilen hassas görüntüleri paylaşmasına ilişkin son haberler, mahremiyet konusunda ciddi endişelere yol açtı. Reuters‘in haberine göre, şirketin California’daki fabrikasında görevli bazı Tesla çalışanlarının, kabin içi ve araç dışı kameralarla yakalanan “kısmen çıplak” kadın ve erkeklerin görüntülerini ve videolarını paylaştıkları tespit edildi. Yaşananlar, söz konusu kameraların müdahaleci doğasını ve mahremiyete karşı nasıl kullanılabileceği konusunda daha fazla farkındalık ihtiyacını açığa çıkarmakta.

İtalya başbakanı Giorgia Meloni’den resmî iletişimlerde İtalyanca zorunluluğu

İtalya’nın sağ görüşlü partisi Fratelli d’Italia, Giorgia Meloni liderliğinde yeni bir yasa ileri sürüyor. Yasa, resmî iletişimlerde İngilizce ve başka dilde kelimelerin kullanımına 5 bin ila 10 bin Euro arasında ceza kesilmesini mümkün kılacak. Kamu idaresi, üniversite ve okul gibi yerlerde İngilizce kelimelerin görünür olmasını dahi engelleyecek yasa kapsamında üniversitelerde özellikle yabancı dil öğrenimi hedefi taşımadığı sürece derslerin de İtalyanca olması zorunlu. İtalyancanın, Avrupa ve dünyanın farklı yerlerindeki birçok ülke gibi son senelerde İngilizceden çok fazla terim alması; bu terimlerin İtalyan kültüründe olmayan yeniliklerden gelmesine bağlanıyor. “Social media”, “smart working”, “deadline” ya da “briefing” gibi kelimeler profesyonel ortamlarda işlevsel bir şekilde kullanılıyor.  İngilizcedeki bazı kelimelerin İtalyanca karşılığı çok daha uzun ve çetrefilli bir dil kullanmayı gerektirse de yasa tasarısını savunanlar bu durumu tercih ediyor ve aksini anglomani olarak adlandırıyor. Ülkenin önde gelen İtalyan dil bilimi akademisyenlerinin bile karşı çıktığı yasa, parlamentoda oylamaya sunulacak.

Dünyanın en izole gece kulübü bu kez İskoçya’da

Nisan 2022’de iki geceliğine İzlanda’nın Westfjords bölgesindeki Þingeyri adlı bir balıkçı kasabasında kapılarını açan dünyanın en izole gece kulübü Detour Discotheque, 2023 lokasyonunu duyurdu. Bu kez İskoçya’da, toplam 200 nüfusa sahip Coll Adası’nda kurulacak kulübün kapasitesi 250 kişi olacak. 22-23 Eylül tarihlerinde açık olacak pop-up mekânda alacak isimlerden de bazıları açıklandı: Auntie Flo, Free Love ve Coll Adası’ndan çıkan Cosmic Ceilidh Band. Kulübün iki gecede elde edeceği gelirin büyük kısmı, bölgedeki ihtiyaç sahibi bir oluşuma aktarılacak.