Alternatif Hulk anlatısı detaylanıyor: “Maestro: War and Pax”

1992’de Incredible Hulk: FutureImpact macerasıyla ilk kez kendini tanıtan Maestro, distopik bir gelecekte hem Hulk’ın inanılmaz fiziksel gücüne hem de Bruce Banner’ın üstün zekâsına sahip bir karakter. Hulk karakteri için Dr. Jekyll ve Mr. Hide-vari hikâye döngüsünün son erdiği çok önemli bir kırılma anlamına geliyor. Bu seri ile Maestro karakteri, 28 yılın sonunda bir orijin hikâyesine kavuşacak ve böylelikle Future Impact’te karakterin doğuşu hakkında verilen kısıtlı bilgiler detaylandırılacak.

Karakterin yaratıcısı Peter David ve çizer German Peralta ortak yapımı güncel bir Maestro serisi, Vol. 5 ile bir sona ermiş olsa da hikâyenin hızı burada kesilmiyor. Maestro: War and Pax isimli yeni seri, bu yegâne alternatif Hulk anlatısını iyice detaylandıracak.

Maestro: War and Pax’in 20 Ocak 2021’de çıkacak 3 sayısına kısa bir bakış da yayımlandı. Bu 3 bölümde Maestro, dünyadaki tek ölümsüz canlının kendisi olmadığını öğrenecek ve dünyaya hükmedebilmek için bu güçle bir sınavdan geçmek zorunda kalacak. 

War and Pax’te Peter David’in anlatısına (1992 tarihli Future Impact‘in çizeri George Perez sağlık problemleri sebebiyle emekli olduğundan) Javier Pina’nın çizimleri ve Dale Keown’un boyamaları eşlik edecek. Ancak Perez serinin hayranlarına bir jest yapmayı eksik etmedi ve ilk volüm için alternatif bir kapak tasarımı ile çıkageldi.

Peter David, ilk hikâyenin ardından yaklaşık 30 yıl geçmesine rağmen hâlâ merak uyandıran bir seri olarak anılmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirtiyor. 

Peki Maestro nasıl doğmuştu?

Peter David’in kaleminin George Perez’in çizimleriyle kâğıda dökülen hikâye 90’ların karanlık atmosferine bulanarak bir süper kahramanın, dünyanın pek çok kahramanını yok ederek amansız düşmana dönüştüğü bir distopya yaratmıştı.

Her şey Bob Harras’ın o dönemde biraz tekrara bağlamış Hulk hikâye örgüsüne bir farklılık getirebilecek yazar arayışlarıyla başlamıştı. Bu zorlu görevi kimse devralmak istememiş ve Harras’in yolculuğu onu Peter David’in çalıştığı departmana kadar götürmüştü. Bu sayede David’in kendi tabiriyle bir “persona non grata”nın ellerinde önemli bir alternatif-Hulk hikâyesi doğdu.

Peter David Future Impact ile Bruce Banner’ın çoklu kişilik bozukluğu meselesine derin bir dalış yapıyor. Ona göre Banner, kendine hep dışarıdan bir gözle baktığı için çok kişiliğini tedavi etme çabaları başarısız oluyor. Banner’ın açmazlarına başka bir bakış getiren bu yorum, aslında Maestro’nun çıkış noktası.

Yeni çıkan 5 bölümlük seri ve War and Pax, Future Impact’ten bağımsız olarak okunup anlaşılabilecek bir şekilde yazılmış olsa da 90’lar klasiklerden birine göz gezdirmek her zaman heyecan verici.

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...