Altyazı, 20. yaşına e-dergi formatıyla giriyor

Altyazı Sinema Dergisi, özgün içeriğiyle sinema kültürüne katkısını 19 yıldır sürdürüyor ve 2021’de 20. yaşına giriyor. 200’ün üzerinde basılı yayını bulunan Altyazı, pandemi süreciyle beraber basılı formata ara vermiş, dergi çevrimiçi platforma taşınmıştı. Bu karar 201. sayıyla kalıcı hâle getirildi ve artık yeni sayılara e-dergi formatında dijital abonelik sistemiyle, yenilenen web sitesi üzerinden ulaşılabilecek. Abonelik paketleriyle derginin yeni sayılarının yanında eski sayıların da bir kısmı erişime açık olacak. 

Dergi aylık yayınlarına zenginleştirilmiş içeriğiyle dijital olarak devam edecek, ancak özel sayılarda baskıya gitmeyi planlıyor. “Muhteşem İlk Filmler” dosya konusuyla ekim ayında dijital olarak yayımlanan 200. özel sayı, yakında bayilerde de yerini alacak.

Kasım ayının dosya konusu ise “Renklerin Sineması”. Farklı dönemlerin siyah beyaz film örneklerinden, renklendirme uygulamalarına, Avrupa klasiklerinden Amerikan bağımsızlarına birçok farklı türde ve dönemde sinemada ışığın, gölgenin ve renklerin kullanımına odaklanan yazıları ve Akira Kurosawa’nın Kagemusha’sından, Krzysztof Kieslowski’nin Renk Üçlemesi’ne birçok filmin analizini içeren 201. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Damla Tüfekli