Altyazı, 2021 Yıllığı ile koca sinema senesinin özetini çıkarıyor

126 yıllık sinema tarihini masaya yatıran 200 Film: Sinema Tarihinde Devri Âlem ile geçtiğimiz sene 20. yaşını kutlayan Altyazı Sinema Dergisi, arşivlik bir sayıyla daha, bu sefer yılın sinema ve televizyon gündemine kapsamlı bir bakış atıyor. 2021’den hafızalarda kalacak filmlere ve dizilere odaklanan yazılara, sektörden haberlere, film müziklerine, istatistiklere yer veren Altyazı’nın 2021 Yıllığı satışa çıktı.

Geçtiğimiz yıl izleyici karşısına çıkmış yapımların değerlendirilmesi sonucu farklı coğrafyalardan seçilen 50 filme dair incelemeler, derginin yayın kurulunun yanı sıra yazarlarından Ahmet Gürata, Ali Ercivan, Engin Ertan, Eren Odabaşı, Kaan Karsan, Necati Sönmez ve Öykü Sofuoğlu’nun görüşlerine başvurarak hazırlanmış. “Dünyadan 50 Film” adını taşıyan bölümde, yılın öne çıkan yapımlarını tek tek ele alan yazılar bulunuyor. Kurmaca ve belgesel filmler bir arada yer alırken; büyük Hollywood yapımlarına, çeşitli yönetmenlerin merakla beklenen filmlerine, dijital platformların yaygın olarak izlenen orijinal yapımlarına ve listelerde pek sık karşımıza çıkmayan, keşif değeri yüksek filmlere de yer verilmiş.

Türkiye sinemasına ayrılan bölümde ise Ekrem Buğra Büte’nin yılın yerli kurmaca filmlerine, Necati Sönmez’in yerli belgesellere dair genel değerlendirmelerinin yanı sıra, Türkiye’deki ilk gösterimi 2021’de gerçekleşen yapımlar arasından seçilen 15 yerli filme yakından bakan yazılar karşımıza çıkıyor. Türkiye sinemasına ayrılan sayfalarda bunlara ek olarak, üretimin çok daha yüksek olduğu kısa film alanında öne çıkan yapımları değerlendiren bir bölümün de olması sevindirici.

2021 Yıllığı’nın dizilere ayrılan bölümünde, geçtiğimiz yılın en dikkat çekici yapımları arasından seçilen 10 diziye dair incelemeleri bir araya getiren “Yabancı Diziler” başlığı, Ali Ercivan’ın kaleme aldığı kapsamlı bir yerli diziler değerlendirmesi ve yılın yenilikçi yerli dizilerine odaklanılan sayfalar yer alıyor. Altyazı’nın 2021 Yıllığı’nda ayrıca Eray Yıldız’ın hazırladığı “Müziklerle 2021”, Ekrem Buğra Büte’nin derlediği “Haberlerle 2021” ve yılın sinema istatistiklerine bakılan “Sayılarla 2021” bölümleri de var.

Bir Film işbirliğiyle hazırlanan bu kapsamlı çalışmayı bayilerden, kitapçılardan ve elbette Altyazı Dükkân üzerinden satın almak mümkün.