Z Raporu: Mustafa Kaymak

Tribeca Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen, şu sıralar ödül sezonundaki kampanya sürecine hız kesmeden devam eden Leylak; pandemi döneminde ön saflarda yer almayı tercih etmiş veya zorunda kalmışlara, göz göre göre yitirdiklerimize, sevdiklerine veda edemeyip yasını içinde yaşayanlara adanmış bir kısa film. Yönetmenliğini Scott Aharoni ile Dennis Latos’un üstlendiği yapımın senaryosunu yazıp yapımcılığını üstlenen Mustafa Kaymak, aynı zamanda Sundance Film Festivali’nde ödüle uzanmış Green’in de senaristi.

New York’a bağlandık, Kaymak’tan geride bırakmak üzere olduğumuz 2021’yi kurcalayan anketimizin sorularına yanıtlar aldık. Buyrunuz Mustafa Kaymak Z Raporu’na.

2021’de en çok dinlediğin şarkılar?

Ben film müzikleri dinleyerek yazmaktan çok keyif alıyorum. 2021’de Ramin Djawadi, Hans Zimmer, Peter Gundry, Rodrigo y Gabriela farklı film ve diziler için besteledikleri müziklerle epey bir yol arkadaşlığı etmişlerdi bana.

2021’de izlediğin filmlerden favorilerin?

Belfast epey başarılıydı bana göre. Film İrlanda’da, 1960 yılında meydana gelen iç savaşı konu alıyor ve hikâye 9 yaşındaki Buddy’nin perspektifinden aktarılıyor. İnsanı hüzünlendiren, zaman zaman tebessüm ettiren samimi bir aile draması. Jake Gyllenhaal’un başrolünde oynadığı The Guilty de favorilerimden.

Succession

2021’de izlediğin dizilerden favorilerin?

Succession’ı beğendim. Aile içi güç çatışmalarını gerçekçi bir üslupla aktarabilir bir hikâye. Henuz bitirmedim ama iyi gidiyor. Ayrıca Ted Lasso’nun ilk sezonu da epey güzeldi. Hem sempatik hem de farklıydı. Oyunculukları da epey beğendim. İzleme listemde şimdi The White Lotus ve Fleabag var. 

Bu yıl yediğin en lezzetli yemek?

Dünya mutfağından farklı lezzetleri keşfetmekten çok haz alırım, hatta bazen beğendiğim bir yemek bulursam da uzunca bir süre canım sıkılana kadar o yemeği yemeyi sürdürürüm. 2021’in favorisi Manhattan’da lokal bir Asya restoranında yemiş olduğum beef chow fun ve yine Manhattan’da yeni nesil bir Türk restoranı olan Leyla’da yediğim kuzu incik, listenin üst sırasında yer alıyor.

Bu yıl edindiğin bir mutfak alışkanlığı?

Bu yıl neredeyse her gün, yazmak için sabahın dördünde kalkmayı alışkanlık edindim. Bu yeni alışkanlıkla beraber mutfakla olan etkileşimim de değişti. Önceleri uyanır uyanmaz kahve içer ve uzunca bir süre bir şey yemezdim; ancak artık uyanır uyanmaz iki bardak sıcak su içiyorum ve ardından klasik akdeniz kahvaltısı yerine, badem sütlü ve fıstık ezmeli sıcak yulaf yemeyi tercih ediyorum. İlginçtir ki insanın yeni bir rutin oluşturması zaman alıyor, şimdilerde bu alışkanlığımı kaybetmiş olsam da yakın bir zamanda yeniden bu rutine geri dönmeyi planlıyorum.

Mustafa Kaymak - A Writer's Roadmap

Bu yıl en çok vakit geçirdiğin kitap?

Senaryo yazarlığı aritmetiğini bana göre en öz ve anlaşılabilir dille anlatan, Wendell Wellman tarafından yazılmış olan A Writer’s Roadmap, bu yıl şüphesiz birkaç defa okuduğum bir başucu kitabı oldu. Ayrıca, Storytel uygulaması üzerinden Mümin Sekman’ın yazmış olduğu Limit Sizsiniz kitabını da defalarca dinlemişimdir.

2021’den içinde kalan bir şey?

2021’in başlarında, New York’ta geçen “Cafe İstanbul” adında bir dizi yazmaya başlamıştım; fakat COVID ve devamında gelişen başka projeler sebebiyle henüz ilk draftı çıkaramadım. Umarım 2022, yazı işleri bakımından çok daha verimli bir yıl olur benim için.

2021’den yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

Her günün kendine özgü bir tadı var. Hayatımda hiçbir günü, geri dönüp keşke yeniden yaşayabilseydim diye arzulamadım. Genelde iyisiyle kötüsüyle, “İyi ki o günleri, o anları yaşamışım” diyorum kendime ama onları yeniden yaşamak istemiyorum. Ben sanırım hayatı ileri doğru yaşayan, ama geriye bakarak anlayanlardanım. Yeniden o anları yaşasam dahi duygusunu anlamam için zamana ihtiyacım olacaktır.

2022 seni neden heyecanlandırıyor?

2022’de hayatıma pek çok yenilik girecek diye umut ediyorum. Partnerlerim Scott Aharoni ve Sinan Eczacıbaşı ile beraber yeni bir film şirketi kurduk New York’ta ve bu şirket sayesinde pek çok projenin hayata geçmesi hızlanacak hepimiz için. Ayrıca kendi yazılarıma odaklanabilmem için de epey bir zamanım olacağından, 2022 hem bir o kadar dolu hem de bir o kadar verimli ve heyecanlı bir yıl olacak.

Leylak’ın yönetmenleri Scott Aharoni ile Dennis Latos yaptığımız röportaj, Bant Mag. No:75’te.