Altyazı’dan sinema tarihine bakış atılan arşivlik bir sayı

Bağımsız yayıncılığın karşı karşıya olduğu meşakkatli ve dalgalı şartlara rağmen 2001’den bu yana yayın hayatına devam eden Altyazı Sinema Dergisi, 20. yaşını, 126 yıllık sinema tarihine güncel ve kapsamlı bir bakış attığı “200 Film: Sinema Tarihinde Devri Âlem” sayısıyla kutluyor.

Editörlüğünü Berke Göl ve Gözde Onaran’ın üstlendiği sayı için ekip, “Sinemanın başlangıcından günümüze, 56 ülkeden, farklı türlerden ve çeşitli akımlardan seçilmiş tam 200 filmi özel sayımızda alternatif bir bakışla ele alıyoruz.” diyor. Hitchcock’tan Antonioni’ye, Varda’dan Ozu’ya pek çok ustanın filmlerini içeren seçkide aynı zamanda “sinema tarihinin en iyi filmleri” listelerinde her daim yer edinen pek çok ünlü yapımı dışarıda bırakmayı ve böylece kanon dışına itilmiş başka filmlere alan açmayı tercih etmişler. 

Tarih yazımında ihmal edilmiş, geleneksel kanonların dışında bırakılmış ülkelerin sinemalarına, zamanında görmezden gelinip değeri sonradan anlaşılmış kadın, kuir, Siyah yönetmenlerin filmlerine; kurmaca sinemanın gölgesinde kalmış deneysel sinemanın ve belgeselin önemli örneklerine dikkat çekmek, böylece olabildiğince kapsayıcı bir sonuç ortaya koymak hedeflenmiş.

Sayının danışman kurulunda ise Senem Aytaç, Melis Behlil, Ekrem Buğra Büte, Ayça Çiftçi, Engin Ertan, Övgü Gökçe, Kutlukhan Kutlu, Aslı Ildır, Alisa Lebow, Eren Odabaşı, Aslı Özgen, Elif Rongen-Kaynakçı, Necati Sönmez, Ali Deniz Şensöz, Yeşim Tabak ve Fırat Yücel gibi isimler var.

MUBI Türkiye iş birliğiyle hazırlanan 256 sayfalık bu arşivlik sayıyı bayilerden, kitapçılardan ve Altyazı Dükkân’dan satın alabilirsiniz.