Altyazı Dergisi’nin "Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü" çıktı!

Son olarak 2015’te hazırladıkları Türkiye Sinema Sözlüğü kütüphane raflarımızdaki nadide yerini korurken, Altyazı Dergisi ilk sözlüğün bir devamı niteliğinde olan, Dünya Sinema Sözlüğü’nü de bugün piyasaya çıkarttı.

Resmî tarih anlatılarında gölgede kalan, çeperlere itilen film, kişi, olay ve motifler Altyazı’nın Dünya Sinema Sözlüğü’nün merkezine oturuyor. Bununla birlikte bizleri tanınan figür ve filmlere dair az bilinen, şaşırtıcı anekdotlar da bekliyor. Yüz yılı aşkın sinema tarihini baştan aşağı kat eden, birbirinden çok uzak coğrafyalara uzanan Dünya Sinema Sözlüğü’nün sayfalarında 50 yazarın kaleminden 248 madde yer almakta.

madde_ornek_1

Sözlükte Sovyet kadın montajcılardan kara listeye alınmış Hollywood yıldızlarına, sinema tarihinin arka sayfalarında kalmış sinemacılardan dijital olanakların sınırlarını zorlayan günümüz yeni medyacılarına uzanan sözlük maddelerinde, tarihin kıyılarına izlerini bırakmış 500’ü aşkın film ve 700’e yakın kişiye değiniliyor.

Bu sözlükte tarih yazımına bugüne kadar egemen olmuş beyaz, sömürgeci, heteroseksüel, eril sesten uzak bir dilin izini süren Altyazı,  Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü’nü “alternatif bir kültürel envanter oluşturma denemesi” olarak tanımlıyor. Sözlüğü yarından itibaren bayinize sorabilirsiniz.