Amazon Prime’dan Heung-Min Son belgeseli

Amazon Prime Video, Güney Koreli başarılı ve sansasyonel sporcu Heung-Min Son’un yolculuğunu anlatan Sonsational belgeselini yayımladı. Kore televizyonu tvN’de yayımlanan aynı isimli seriden yola çıkarak hazırlanan belgesel, Amazon Prime ve Premier Lig arasındaki dirsek temasını sıklaştırıyor.

Geçtiğimiz sene All or Nothing serisi için Son’un da formasını giydiği Tottenham Hotspur’ün performansını ekrana taşıyan Amazon, 18 Ocak itibariyle Birleşik Krallık’ta Sonsational’ı erişime açtı. Belgesele henüz Türkiye’den erişim yok. Son’un Tottenham’dan takım arkadaşları Harry Kane, Hugo Lloris gibi isimlerin haricinde bir dönem teknik direktörlüğünü yapan Mauricio Pochettino ve Premier Lig tarihine damga vuran Thierry Henry de Sonsational’da röportajlarıyla yer almakta.

Premier Lig tarihinde 50 gol barajını geçmeyi başarabilen ilk ve tek Asyalı futbolcu olan Son’u konu eden belgeselin yönetmen koltuğunda Güney Kore’nin ana akım gençlik filmlerindeki oyunculuğuyla tanınan Park Jong-Hoon var. Yapımcısı da Sky Sports için The Next Jamie Vardy programını hazırlayan Zig Zag Productions. Şirket, geçtiğimiz yıl 28 kadın futbolcuya odaklanan yarışma programı Ultimate Goal’la da gündemdeydi.

Marcus Rashford belgeseli de yayında

Geçtiğimiz aylarda konuşulan bir diğer Premier Lig belgeseli de Manchester United’ın genç forveti Marcus Rashford hakkındaydı. COVID-19 salgınının başladığı günlerde, İngiltere hükûmetinin yardıma ihtiyaç duyan öğrencilere ücretsiz yemek kampanyasını durdurma kararını yazdığı mektup ve sosyal medya çağrılarıyla tersine çeviren Marcus Rashford’ın ilham verici çabaları, BBC tarafından Marcus Rashford: Feeding Britain’s Children isimli belgesele konu oldu. 21 Aralık’ta yayımlanan belgesele buradan ulaşabilirsiniz.

Spor dünyasından ilham verici 15 belgeseli derlediğimiz liste de burada sizi bekliyor.

Yazı: Ant Arın Şermet