Britney Spears’ın mücadelesine dair bir belgesel daha

Çocuklarının velayeti ile ilgili anlaşmazlıklar neticesinde 2008 yılında babası Jamie Spears’ın kendisine vasi atanmasından bu yana Britney Spears’ın özgürlük mücadelesi sürüyor. Geçtiğimiz 13 yılda kariyeri aile üyeleri nedeniyle gölgelenen Spears’ın son dönemde özerkliği için babasına karşı açtığı savaş dikkatle takip ediliyor.  

Geçtiğimiz şubat ayında Hulu’da yayımlanan; Samantha Stark’ın yönetmenliğini, Liz Day ve Mary Robertson’ın yayımcılığını üstlendiği New York Times belgeseli Framing Britney Spears, Spears’ın babasına karşı sürmekte olan hukuksal mücadelesine ışık tutarak sürece dair detayları ortaya koymuştu. Belgesel, Britney Spears’ın yaşadıklarını aydınlatma çabası ve dönemin medyasının kadın+’lara karşı olan toksik tutumunu ele alışıyla her ne kadar alkış toplasa da Britney’nin dâhil olmadığı bir proje haliyle etik olarak sorgulanıyor, onun üzerinden başka bir sömürü düzeni oluşturup oluşturmadığı sorusu zihinlerde beliriyordu.

Britney, Spears’a karşı 

Bir süre önce Netflix, Britney Spears’ın hukuksal mücadelesi üzerine kendi belgesellerini hazırladıklarını duyurmuştu. İlk olarak Britney’nin 2009 yılında bir avukata gönderdiği ses kaydından oluşan bir teaser yayınladı, çok geçmeden ise Britney vs Spears’dan ilk fragman geldi. Hemen şuradan izlenebilir.

Mommy Dead and Dearest, Dirty Money gibi işlerin yönetmen koltuğunda bulunmuş olan Erin Lee Carr’ın yönettiği ve yapımcılığını kendisinin yanı sıra Sarah Gibson, Kate Barry gibi isimlerin üstlendiği yapım, gazeteci Jenny Eliscu ile yapılan ortak araştırmaların bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki bir kere daha Britney Spears’ın onayı alınmamış, yaratıcı ekip kendisine ulaşmayı başaramadıklarını söylüyor. 

Britney Spears, Britney vs Spears’a dair herhangi bir beyanda bulunmadı. Ama Mayıs 2021’de Instagram’da yaptığı paylaşımda yazdıklarını hatırlayalım: “Bu belgeseller çok ikiyüzlü… Medyayı eleştirip birebir aynısını yapıyorlar.”

Belgesel, babası Jamie Spears’ın kendisine vasi atanmasıyla Britney’nin kişisel yaşantısı ve finansal kaynaklarına dair karar vermekten alıkonuluşunu, özerkliği için verdiği hukuksal mücadeleyi odağa alıyor. Süreç, yeni belgeler, kapsamlı araştırmalar ve özel röportajlarla ele alınıyor.

Britney vs Spears, 28 Eylül’de, Jamie Spears’ın vasilikten alınıp alınmama kararının çıkacağı en önemli duruşmadan bir gün önce, Netflix kataloğunda.

Yazı: Senay Arslan