Anadol gizli duyguları çağırıyor

Ajandaları, takvimleri açın; 18 Mart gününe kocamaaan bir işaret koyun. Gözen Atila’nın klişelerle oynayarak tarifi zor hislenimler yaşatan müzikal kimliği Anadol, yeni albümü Felicita’yı Hamburg merkezli plak şirketi Pingipung’dan yayımlayacak. Beş şarkılık koleksiyonun açılış parçası “Gizli Duygular”, Bandcamp’te yayında. 

Advertisement

“Gizli Duygular”, yaklaşık 10 dakikalık, sürükleyici bir tanışma. Bir tanışma, çünkü Anadol bu kez dalları birçok farklı köşeye uzanan bir ses ağacı kurgulamış. Örneğin bu kayıtta The Ringo Jets üyelerinden Lale Kardeş davulda, Deniz Ağan da gitarda; Nedim Ulusoy’u ise soprano saksafonda duyuyoruz.

Anadol şarkılarında solumaya alıştığımız nostaljik atmosfer, uzun bir synthesizer merasimiyle ilk dakikalarda hissettiriyor kendini. Peşinden canlı bir orkestranın kozmik bir bulutu andıran seansının ortasına savruluyoruz. Synth ve gitar cümleleri belirip kaybolurken, sürükleyici davul ritmine yaslıyoruz sırtımızı. İnişi kolaylaştırmak istercesine, finali muzır ve hafif synth dokunuşlarla yumuşak bir şekilde yapıyoruz.

Felicita’ya dair

Benzer kırılmalar ve beklenmedik dönüşler, Felicita albümünün tamamında mevcut. Janr ve benzeri kalıplarla hiç ilişki kurmadan üreten Anadol, bu kez “şarkı” ve “format” gibi fikirleri de iyice zihninden ötelemiş gibi. Bu yazıda sık sık tekrar edilmiş bir kelime olacak ama olsun, işitsel pratiklerden ziyade bir his akışı / rotası takip ederek oluşmuş sanki bu parçalar. Hem bildiğimiz, sevdiğimiz Anadol mizacını koruyor hem de az sonra nasıl bir şeyle karşılaşılacağına dair merakı baki tutuyor.

Anadol - Felicita

Albümün kapağı da bir harika tabii. Fotoğrafta gördüğünüz kişi, kayıtlarda da yer alan Lale Kardeş. Babası Kenan Kardeş’in çektiği fotoğraf, Hadiye Cangökçe tarafından Felicita kapak görseline dönüştürülmüş. Hepsi ve daha fazlası için, dediğimiz gibi, 18 Mart beklenecek.