Andor, Aşk, Mark ve Ölüm ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Death Star’ın planlarının çalınmasını sağlayan intihar timindeki aynı isimli karaktere odaklı Star Wars dizisi Andor, 72. Berlinale’nin Panorama bölümünden seyirci ödülüyle dönen Cem Kaya belgeseli Aşk, Mark ve Ölüm, Romain Gavras’nın 79. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan son filmi Athena ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Andor
(Disney+, 21 Eylül)

Nedir: Obi-Wan Kenobi’nin üzerinden henüz birkaç ay geçti ki Death Star’ın planlarının çalınmasını sağlayan intihar timinden Cassian Andor’un öyküsünü keşfe çıkacağımız yeni Star Wars dizisi Andor için vakit geldi çattı. İmparatorluk’a karşı filizlenen isyana halkın ve gezegenlerin nasıl dâhil olduğunu işleyecek yapımda; tehlike ve entrikalarla dolu bir devirde gerçekleştirebileceği değişiklikleri keşfeden Cassian Andor’un nasıl asi bir kahramana evrildiğine tanık olacağız. 

Neye benzer: Karakterle ilk kez tanıştığımız Rogue One (2016).

Kimler var: Rogue One senarist takımından Tony Gilroy’un baş sorumlu olduğu projede Diego Luna bir kere daha aynı karaktere hayat veriyor. Adria Arjona, Denise Gough, Genevieve O’Reilly, Stellan Skarsgård, Fiona Shaw, Kyle Soller ve Forest Whitaker gibileri de oyuncu kadrosunda.

Lucasfilm ekibinden çeşitli isimlerle, Star Wars filmlerinin görsel efekt dünyasını masaya yatıran Light & Magic belgeselini konuştuğumuz dosyaya tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Aşk, Mark ve Ölüm
(Vizyon, 23 Eylül)

Nedir: 60’lardan itibaren Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden başlayan göç dalgasıyla birlikte, Almanya’nın en büyük yeraltı müzik sahnesinin anlatılmamış hikâyesini keşfe çıkan Aşk, Mark ve Ölüm; yabancı topraklarda bir aidiyet hissiyle başlayıp kendi figürlerini yaratan, yıllar içinde farklı formlara evrilip yeni müzikal yönelimler ortaya koyan kültür üzerine, kapsamı ve tesiri kallavi bir belgesel. 72. Berlinale’nin Panorama bölümünden seyirci ödülüyle dönmüştü.

Neye benzer: Yönetmen Cem Kaya’nın dinamik, temposu yüksek sinemasını henüz keşfetmemiş olanlar Remake, Remix, Rip-Off (2014) ile başlayabilirler.

Kimler var: İsmet Topçu, Ömer Boral, Yüksel Özkasap, İhsan Ergin, Metin Türköz, Ercan Demirel, Cavidan Ünal, Adnan Türköz, Cevdet Yıldırım, Ata Canani, Cem Karaca…

Cem Kaya’nın Aşk, Mark ve Ölüm üzerine konuştuğu; kapsamına giren zaman dilimi ile coğrafyaya dair dönüm noktası ve kırılmalara da uzandığı röportaj tek tıkla okunabilir.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Athena (Netflix, 23 Eylül)

Uzun yıllardır sürdürdüğü video klip kariyeriyle kendine ait bir hayran kitlesi edinen Romain Gavras’nın 79. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan son filmi, en küçük kardeşleri trajik şekilde can veren üç kardeş üzerinden kuruyor anlatısını. “Polisler, meslektaşlarını korumak için üç maymunu oynarken”, topyekûn bir savaşın fitilini ateşleyen olaylar zinciri, her şeyin birkaç saat içinde tepetaklak olmasına vesile oluyor. Antik Yunan tragedyalarına atıfta bulunan filmini, neredeyse “mitolojik” hissettiren çekimlerle destekleyerek, güçlü bir sembolizm ve yükseltilmiş bir gerçeklik elde etmeyi hedeflemiş Gavras.

Kerr (MUBI, 24 Eylül)

Tayfun Pirselimoğlu’na hem Altın Portakal’da hem de İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran son filmi, babasının ölümünün ardından kasabasına dönen bir adamın cinayete tanık olmasıyla başlayan gizemli bir öyküye sahip. Can’ın oradaki varlığını umursamayan katil, sakince olay yerinden ayrılıyor ve başvurduğu polis, ifadesinin alınmasının ardından Can’ın kasabadan ayrılmasına izin vermiyor. Kerr’in 95. Akademi Ödülleri’nin En İyi Uluslararası Film kategorisinde değerlendirmeye alınmak üzere Türkiye’nin temsilcisi seçildiğini de hatırlatalım.

Bana Karanlığını Anlat (Vizyon, 23 Eylül)

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde başrol oyuncusu Aslıhan Gürbüz’e En İyi Kadın Oyuncu, Taner Yücel’e En İyi Müzik ödülleri getiren Bana Karanlığını Anlat, televizyon ve tiyatroda da üretimlerini sürdüren Gizem Kızıl’ın ilk uzun metraj çalışması. Yıllardır mutsuz bir evliliğin içine hapsolan Nermin, eşi Veli’nin ölümünün ardından geçen yılların hesaplaşmasını gasilhanede yapıyor; bu esnada aile üyeleri arasında gizli kalmış anlaşmazlıklar gün yüzüne çıkıyor. Geniş oyuncu kadrosunu Aslıhan Gürbüz dışında Serpil Gül, Gizem Güçlü, Yasemin Szwalowski, Selim Can Yalçın, Giray Altınok, Mehmet Yılmaz Ak, Ersin Arıcı ve Aytek Şayan oluşturuyor.

Abbott Elementary – 2. sezon (ABC, 21 Eylül)

Philadelphia’da bir ilkokulda geçen, mockumentary formatındaki komedi dizisi Abbott Elementary şu aralar ödül gruplarının favorisi. Quinta Brunson’ın hem başrolü hem de yaratıcılığını üstlendiği seri; ABD eğitim sistemindeki tüm çarpıklıklara rağmen kendini işine adamış, tutkulu öğretmenlerin, elde edilebilen sınırlı fonla birlikte bir okulu ayakta tutma çabası üzerine bir “kendini iyi hisset” seyirliği. 74. Primetime Emmy Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo ve En İyi Casting kategorilerinde heykelciğe uzandığını belirtelim.

Blonde (Netflix, 23 Eylül)

79. Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma seçkisinde yer almış bir başka yapım olan ve Ana de Armas’ın merakla beklenen performansıyla uzun zamandır gündemimizde yer edinen Blonde; Hollywood’un unutulmaz ikonlarından Marilyn Monroe’nun yaşam öyküsünü cesur bir yaklaşımla yeniden ele alma iddiasında. Ünlü oyuncunun halkın gözündeki imajı ve özel hayatı arasındaki derinleşen ayrım keşfe çıkılırken; onun Norma Jeane olarak geçirdiği çalkantılı çocukluğu, yıldızlığa yükselişi ve romantik ilişkileri konu ediliyor. Bu esnada gerçekle kurgu arasındaki sınırlar bulanıklaşıyor. Hem senaryoda hem de rejide Andrew Dominik’in parmağı var.

Drag Race UK – 4. sezon (BBC Three / WOW Presents, 22 Eylül)

RuPaul’s Drag Race’in favori uzantılarından Drag Race UK, 4. sezonuyla dönüyor. Dönüyor diyecek kadar arayı açtı mı tartışılır gerçi. Sene başında 3. sezon ve hemen sonrasında gelen UK vs The World ile rotamız Britanya’ya sık sık düşüyor. Yeni sezondan paylaşılan Meet The Queens videosunun ardından erken favorilerimiz Danny Beard, Cheddar Gorgeous, Black Peppa ve Sminty Drop.

* Don’t Worry Darling (Vizyon, 23 Eylül)

* Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix, 21 Eylül)

* Avatar (Vizyon, 23 Eylül)

* Thai Cave Rescue (Netflix, 22 Eylül)

* New Amsterdam – 5. sezon (beIN CONNECT, 21 Eylül)

* Reboot (Hulu, 20 Eylül)

* Fullmetal Alchemist: The Final Alchemy (Netflix, 24 Eylül)

* Super/Natural (Disney+, 21 Eylül)

* The Simpsons – 34. sezon (Fox, 25 Eylül)

* Family Guy – 21. sezon (Fox, 25 Eylül)

* Bob’s Burgers – 13. sezon (Fox, 25 Eylül)

* Prisma (Amazon Prime, 21 Eylül)

* Sidney (Apple TV+, 23 Eylül)

* The Perfumier (Netflix, 21 Eylül)

Die Sehnsucht der Veronika Voss
Hâlâ izlemediyseniz

* Die Sehnsucht der Veronika Voss (MUBI, 19 Eylül)

* Jackie (MUBI, 23 Eylül)