Aniden, Furiosa ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde prömiyerini Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren Melisa Önel imzalı Aniden, George Miller’ın altı Oscar dâhil tam 245 ödüle uzanan post apokaliptik harikasının uzantısı Furiosa: A Mad Max Saga, Frank Marshall ve Thom Zimny’den efsanelere saygı kuşağı The Beach Boys ve çok daha fazlası yer alıyor. 

Aniden (MUBI, 25 Mayıs)

Nedir: Uzun süredir Hamburg’da yaşayan Reyhan’ın bir süreliğine geldiği İstanbul’da dönüşlerine kısa bir zaman kala koku alamadığını fark etmesiyle başlayan geçmişinin -dolayısıyla kendisinin- keşfi serüveni. Dünya prömiyerini Tokyo’da, Avrupa prömiyerini ise Rotterdam’da yapan filmin yönetmeni Melisa Önel, Altyazı’ya verdiği röportajda Reyhan’ın hikâyesinin doğuşunu “Wim Wenders’ın Der Himmel über Berlin filmindeki gibi bir görünmezlik ve Maya Deren’in Meshes of the Afternoon filminde pencereden dışarı baktığı ve kendi suretlerini izlediği görüntüsü Aniden’in çıkış noktasının duygusunu anlatıyor bence. Görmek ama görülmemek, görünmediğini düşünürken görülmek…” sözleriyle ifade etmiş.

Neye benzer: Agnès Varda filmlerinin pek çoğu. Hisler, duyular ve şehirde gezinti/arayış açısından özellikle Cléo’yla bağ kurulduğu söylenebilir.

Kimler var: Senaryosu Melisa Önel ve Feride Çiçekoğlu tarafından ortaklaşa yazılan yapımda Defne Kayalar, Öner Erkan, Ayşenil Samlıoğlu, Şerif Erol, Esra Kızıldoğan gibi isimler yer alıyor. 

Deniz Dursun’un Aniden üzerine hisleri buradan okunabilir.

Furiosa: A Mad Max Saga (Vizyon, 24 Mayıs)

Nedir: Avustralyalı yönetmen George Miller’ın zihninden çıkan Furiosa: A Mad Max Saga, odağını Furiosa karakterinin gençlik yıllarına çeviriyor. Anlatı, karakterin Yeşil Bölge’den koparılması ve Savaş Lordu Dementus tarafından yönetilen büyük bir motorcu çetesinin eline geçmesiyle başlayıp, çetenin çorak diyarlarda hareket hâlindeyken Ölümsüz Joe’nun başkanlık ettiği Kale’ye rastlamasıyla devam ediyor. İki tiranın hâkimiyet için savaştığı esnada, Furiosa eve dönüş yolunu bulmak için denemelerini sürdürmek ve bu esnada hayatta kalmak durumunda.

Neye benzer: Medeniyetten uzak distopik çöl ortamı fikrine sıcaksanız, düşük reytingini bir kenara bırakarak, benzer tatta grotesk bir deneyim sunan Ana Lily Amirpour’un ikinci uzun metrajı The Bad Batch’e şans verebilirsiniz. Keanu Reeves ve Jim Carrey’nin de kadrosunda göz kırptığı filmden “sonucundan değil sürecinden zevk alınacak bir yapım” olarak bahsedebiliriz. İzledikten sonra Federale’den All the Colours of the Dark’ın dinleme listenize gireceğinden emin gibiyiz.

Kimler var: Başrol Furiosa için bayrağı, The Queen’s Gambit’in yıldızı Anya Taylor-Joy, Charlize Theron’dan; Ölümsüz Joe için ise Mank ve The Souvenir’den anımsanabilecek Tom Burke, Hugh Keays-Byrne’dan devraldı. Kadroda ayrıca Chris Hemsworth de yer alıyor.

Ezgi Oğraş’ın Furiosa: A Mad Max Saga değerlendirmesi işte burada.


BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Trying – 4. Sezon (Apple TV+, 22 Mayıs)

Tek arzuları bir çocuk sahibi olmak olan Nikki ve Jason’ın nevi şahsına münhasır karakterlerle bezeli kaotik yaşantısına uzanıyoruz. Andy Wolton’ın yaratıcısı olduğu İngiliz komedisi; ebeveyn olmayı kafaya koymuş, ideal bir çekirdek aile kurma mücadelesi veren ikilinin her ne pahasına olursa olsun bir evlat edinebilme çabası etrafında şekillenmiş, beraberinde gelen sayısız zorluğu takip etmişti. Şimdiyse; Tyler ile Princess’in aileye katılmasından altı yıl sonrasında, her meseleyi çözdüğüne gönülden inanan bu tatlı çiftin yaşamlarının yeni evresine tanıklık ediyoruz. Ve açıkçası işler biraz karışıyor.

Garouden: The Way of the Lone Wolf (Netflix, 23 Mayıs)

Esaretten kaçmak ve alacaklılarıyla hesapları kapatmak için kendisini acımasız bir yeraltı karma dövüş sanatları arenasında bulan Juzo Fujimaki’nin sorunlu geçmişiyle de yüzleşmek zorunda kalışı ve başından geçenler ekseninde şekillenen anime. Baku Yumemakura’nın dövüş sanatları temalı roman serisinden uyarlanan dizinin yönetmenliğini Atsushi Ikariya üstlenmiş. Seslendirme kadrosundaki isimlerden bazıları Ell, Kagga Jayson, İbrahim Laleli.

Evil – 4. Sezon (Paramount+, 23 Mayıs)

The Good Wife’ın arkasındaki Michelle ve Robert King çiftinin yaratıcısı olduğu; alakasız meslek gruplarından, normal şartlarda bir araya gelmesi bir miktar güç trio Dr. Kristen Bouchard (Katja Herbers), David Acosta (Mike Colter) ve Ben Shakir’in (Aasif Mandvi) bir takım anormal olayların peşine düştüğü korku serisinin final sezonu. Bilimsel gerçeklikler ile kilise kanalıyla kendilerine intikal eden vakalar arasındaki kesişim noktalarını çarpıcı, bir miktar da ürkütücü bir biçimde ele alıyor.

The Beach Boys (Disney+, 24 Mayıs)

Popüler müzik tarihinin birçok ilkini içinde barındıran külliyatları, birçok farklı türden müzik insanına ilham olmuş şarkılarıyla efsanevi grubun ilk dönemlerini, müzik dünyasındaki başarılarını, isimlerini duyurmaya çalışırken karşılaştıkları zorlukları ve 1998’de dağılmalarından bu yana yaşananları takip eden belgesel. Frank Marshall ve Thom Zimny’nin yönettiği yapımda grup üyeleri Brian Wilson, Mike Love, Al Jardine, David Marks, Bruce Johnston kuruluşlarından 60 yıl sonra yeniden bir araya geliyor. Dökümanter aynı zamanda Lindsey Buckingham, Janelle Monáe, Ryan Tedder ve Don Was gibi müzik dünyasından tanıdık simalarla röportajların yanı sıra daha önce hiç yayımlanmamış görüntüleri içeriyor.

My Adventures with Superman – 2. Sezon (Adult Swim, 25 Mayıs)

Jake Wyatt’ın geliştirdiği, Warner Bros. Animation’ın Güney Koreli animasyon stüdyosu Studio Mir ile hayata geçirdiği yapım Kripton’un medar-ı iftiharı 20’li yaşlarının başlarındaki Clark Kent’in maceralarına odaklanıyor. Bir tür kendini keşfetme ve büyüme sancıları anlatısı vadeden seride Clark Kent’i The Boys ile kariyerinin zirvesini gören Jack Quaid, Lois Lane’i Alice Lee, Jimmmy Olsen’ı da Ishmel Sahid seslendiriyor.


The Guilty
Hâlâ izlemediyseniz

*The Guilty (MUBI, 17 Mayıs)

*Nightwatch: Demons Are Forever (Shudder, 17 Mayıs)

*They Shot the Piano Player (Apple TV+, 18 Mayıs)

*The Bad Guardian (Lifetime, 18 Mayıs)

*French Exit (Apple TV+, 22 Mayıs)

*Genius: MLK/X (Disney+, 23 Mayıs)