Animasyon dünyasından ırk temsiliyle ilgili sorumluluk alan gelişmeler

Irk temsiliyle ilgili tartışmalar ve farkındalık yaratan kimi kararlar, (nihayet) animasyon dünyasının da yeni gündemi olmuşa benziyor. Beyaz bir oyuncu olan Jenny Slate’in, Netflix’in sevilen animasyon dizisi Big Mouth’un beyaz olmayan karakteri Missy’yi artık seslendirmeyeceği açıklandı. Yeni sezonlardan itibaren bu karakter, başka bir oyuncunun sesiyle hayat bulacak.

Kendisi gibi Yahudi ve beyaz bir anneye sahip olduğu için Missy’yi canlandırmakta başlangıçta bir beis görmediğini belirten Slate, siyah karakterlerin animasyonlarda siyah sanatçılar tarafından seslendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. “Sorunun bir parçası olduğum için bu yolda sorumluluk almak adına elimden geleni yapacağım” diyen Slate, incittiği herkesten özür dilediğini açıkladı. Dizinin yaratıcı isimleri de, Nick Kroll’un Instagram hesabından yaptıkları bir açıklama ile karakter için artık siyah bir seslendirme sanatçısı ile çalışacaklarını ve Missy’nin hikâyedeki yerini büyütmeyi planladıklarını duyurdu.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra, benzer bir haber de Apple TV+’ın yeni animasyon dizisi Central Park’dan geldi. Beyaz aktris Kristen Bell, Molly Tillerman karakterini seslendirmeyeceğini açıkladı ve ırk ayrıcalığı konusundaki farkındalık eksikliğine dikkat çekti. Central Park’ın yaratıcısı Loren Bouchard, ocak ayında katıldığı bir panelde karakterin farklı biri tarafından seslendirilmesine dair bir düşüncelerinin bulunmadığını belirtmişti. Dizinin arkasındaki ekip, Molly ile ilgili kararlarından dolayı pişmanlık duyduklarını; onun tüm nüans ve deneyimlerini doğru yansıtabilmek adına beyaz olmayan bir seslendirme sanatçısıyla yola devam edeceklerini duyurdu. Bell’in başka bir karakteri seslendirerek dizide yer almaya devam edeceğini ancak Molly için oyuncu arayışında olduklarını belirten ekip, şu sözlerle devam etti: “Daha iyisini yapabiliriz. Tüm projelerimizde -mikrofonun arkasında, yazar odasında, prodüksiyonda ve post prodüksiyonda- beyaz olmayanlar ve siyahlar  için fırsatlar yaratmaya kararlıyız. Animasyonlar, sektöre getirebileceğimiz daha fazla ses, deneyim ve perspektif ile çok daha güçlü olacaktır.”

Central Park’ın geçtiğimiz ay başlayan ilk sezonu Apple TV+’da yayımlanmaya devam ederken, Big Mouth’un dördüncü sezonunun ise eylül ayında izleyiciyle buluşması planlanıyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer