Madres Paralelas, Phoenix Rising ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Penélope Cruz’a kariyerinin 4. Oscar adaylığını getiren son Pedro Almodóvar filmi Madres Paralelas, Marilyn Manson’ın kendisine uyguladığı psikolojik ve fiziksel şiddet sonrası Evan Rachel Wood’un hukuk mücadelesine yakından bakan Phoenix Rising, Big Mouth’un yaratıcılarının “daha yetişkinlere yönelik” spin-off projesi Human Resources ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Madres Paralelas / Parallel Mothers
(18 Mart)

Nedir:Madres paralelas ile kadın evrenine, anneliğe, aileye dönüyorum. Önceki nesillerin ve torunların öneminden bahsediyorum. Hafızanın kaçınılmaz varlığı. Filmografimde pek çok anne var, bu hikâyenin parçası olanlar ise çok farklı. Anlatıcı olarak şu an bana daha çok, kusurlu anneler ilham veriyor.” diyor Pedro Almodóvar. Doğum için hastaneye giden iki hamile kadın merkezde: Orta yaşlı, pişmanlık duymayan Janis ile korkularını aşamayan gencecik Ana.

Neye benzer: Ezra Miller ve Tilda Swinton başrollü Lynne Ramsay harikası We Need to Talk About Kevin, annelik kimliği üzerine kavurucu atmosferiyle akla ilk gelen örneklerden.

Kimler var: Performansıyla hem 78. Venedik Film Festivali’nde Volpi Kupası kazanan hem de 94. Akademi Ödülleri’nde aday gösterilen Penelope Cruz, ekürisinin son filminde yine başrolde. Rossy de Palma ve Julieta Serrano gibi Almodóvar evrenine yabancı olmayan isimler de göze çarpıyor.

PRÖMİYER
Phoenix Rising
(HBO Max, 15 Mart)

Nedir: Evan Rachel Wood’un, eski partneri Marilyn Manson’ın kendisine uyguladığı cinsel istismar, psikolojik ve fiziksel şiddete ilişkin hukuk mücadelesin takip ediyor Phoenix Rising. İki bölümlük belgesel serisinin ismi, Wood’un şiddet mağdurlarını korumak adına 2019’da mahkemeye sunduğu, California eyaleti genelinde yasalaştırılan, cinsel şiddet suçlarında zaman aşım süresini üç yıldan beş yıla çıkaran önergeden alıyor.

Neye benzer: Yönetmen Amy Berg’ün benzer haksızlıklara ses yükseltenlerin davaları irdeleyen diğer belgeselleri Deliver Us from Evil ve An Open Secret.

Kimler var: İlk olarak Sundance Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan serinin künyesinde Nancy Abraham, Geralyn White Dreyfous, Regina K. Scully, Kirsten Sheridan gibi Hollywood’un önde gelen yapımcıları yer almakta.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Diyalog (Vizyon: 17 Mart)

Ali Tansu Turhan’ın hem kendine özgü bir bütçe modeliyle hayata geçirilmesiyle hem de bir turne olarak tasarlanan, film ekibinin Türkiye’yi arşınladığı dağıtım modeliyle ezberleri bozan ilk uzun metrajı Diyalog, Kadıköy Sineması’ndaki özel gösterimiyle vizyon macerasına başlıyor. Prömiyerini 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştiren yapım, sinemaya içeriden bakan hikâyesi kadar 32 dakikalık plan sekansıyla da oldukça konuşulmuştu. Üretim sürecine ortak olduğumuz bir filmin seçmelerine katılan ve tanışmalarının ardından yakınlaşmaya başlayan iki oyuncu odakta.

Human Resources (Netflix, 18 Mart)

Ergenliğe dair yapılmış en iyi kurmacalardan olan Big Mouth’a doyamayanlara, yaratıcı ekipten daha cüretkâr, daha yetişkinlere yönelik bir spin-off proje huzurlarda. Seriden aşina olduğumuz Hormon Canavarları, Bunalım Kitty’leri, Utanç Büyücüleri gibi birçok yaratığın günlük yaşamı mercek altına alınacak; bu esnada Nick Kroll, Maya Rudolph, David Thewlis, Aidy Bryant, Brandon Kyle Goodman, Keke Palmer ve Randall Park gibilerinin sesleri karakterlere hayat verecek.

Lux Æterna (BluTV, 16 Mart)

Gaspar Noé bu sefer iki meşhur ismi, Béatrice Dalle ve Charlotte Gainsbourg’u cadılar hakkında hikâyeler anlatan bir filmin setinde takip ediyor. İşin içinde Noé olunca hepsi bu kadarla sınırlı değil elbette. Sinema, filmlere duyulan aşk ve setteki histeriler hakkında yapılmış sıradışı bir deneme olarak tarif edilen Lux Æterna, “sahte belgesel” türünün en kaotik örneklerinden.

Evolution (MUBI, 20 Mart)

Büyük alkış toplayan Fehér isten’in yanı sıra Vanessa Kirby’ye Oscar adaylığı getiren Pieces of a Woman’ı da filmografisinde barındıran Macar yönetmen Kornél Mundruczó, prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nde yapan son filminde kendi deneyimlerinden esinlendiği bir öykü anlatıyor bu kez. II. Dünya Savaşı’ndan günümüze, bir ailenin son derece dokunaklı tarihçesini üç kuşak fertleri üzerinden masaya yatırıyor.

Master

* Master (Amazon Prime, 18 Mart)

* WeCrashed (Apple TV+, 18 Mart)

* Made for Love (beIN CONNECT, 16 Mart)

* Standing Up (Netflix, 18 Mart)

* Life & Beth (Hulu, 18 Mart)

* Minx (HBO Max, 17 Mart)

* DMZ (HBO Max, 17 Mart)

* Windfall (Netflix, 18 Mart)

* Veleno: The Town of Lost Children (AMC+, 15 Mart)

Vivre sa vie
Hâlâ izlemediyseniz

* Vivre sa vie (beIN CONNECT, 18 Mart)

* La La Land (BluTV, 15 Mart)

* Gizli / Veşartî (MUBI, 16 Mart)

* Le fils (MUBI, 14 Mart)

* Dare mo shiranai (MUBI, 15 Mart)