The Matrix Resurrections, Don't Look Up ve bu hafta başka ne izlesek

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde yıllar yıllar sonra Neo ile Trinity’yi yeniden sinema perdesinde izletecek The Matrix Resurrections, oyuncu kadrosu nedeniyle ödül sezonunun en merakla beklenen işlerinden olan Don’t Look Up, François Ozon’un Altın Palmiye için yarışan son filmi Tout s’est bien passé, Güney Kore’den bilim kurgu ve gerilim türlerini harmanlayan The Silent Sea ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYONDA NE İZLESEK
The Matrix Resurrections
(24 Aralık)

Nedir: Bir çağ kapanırken bilim kurgu ve aksiyon janrının kurallarını baştan yazan Matrix’in (1999) üzerinden, az buz değil, 20 seneden fazla zaman geçti. Bir şekilde geri dönen Thomas A. Anderson, nam-ı diğer Neo, gerçekliğinin fiziksel mi yoksa zihinsel bir kurgu mu olduğunu anlamak ve kendini tam anlamıyla tanımak için bir kez daha beyaz tavşanı izlemek zorunda. Matrix’in her zamankinden daha güçlü, güvenli ve tehlikeli olduğunu henüz bilmiyor. Hatırı sayılır miktarda déjà vu hissine hazırlıklı olun.

Neye benzer: Diğer üç Matrix filmi elbette. Fakat beklentileri şekillendirirken, senarist kadrosundan David Mitchell’e kulak vermek lazım. Ona göre The Matrix Resurrections kesinlikle bir devam filmi değil, ondan önce gelen üç yapımı ustalıklı bir şekilde içeren, özerk bir deneyim.

Kimler var: Yönetmen koltuğuna bu kez Lana Wachowski’nin tek başına oturduğu yapımda Keanu Reeves (Neo) ile Carrie-Anne Moss (Trinity) ikonik rollerine dönüş yapıyorlar. Yahya Abdul-Mateen II, Jonathan Groff, Neil Patrick Harris, Jada Pinkett Smith, Priyanka Chopra Jonas, Christina Ricci, Toby Onwumere ve Jessica Henwick gibi yüzler, kalabalık kadronun dikkat çekenleri.

PRÖMİYER YAPANLAR
Don’t Look Up
(Netflix, 24 Aralık)

Nedir: Ödül sezonuna yüksek beklentiler ve “Bu oyuncu kadrosu nasıl toplandı?” sorularıyla giriş yapan Don’t Look Up’ta astronomi lisansüstü öğrencisi Kate Dibiasky ve hocası Dr. Randall Mindy, Dünya’ya çarpacak şekilde ilerleyen bir kuyruklu yıldız tespit ediyorlar. Bilinçlendirmek için başladıkları medya turu, umursamaz hükümet yetkilileri ve sosyal medya bağımlısı halk nedeniyle trajikomik bir göreve dönüşüyor. Kadrodan özellikle Leonardo DiCaprio’nun kariyerine bir Oscar adaylığı daha ekleme ihtimali oldukça yüksek.

Neye benzer: Yönetmen Adam McKay, röportajlarında Doctor Strangelove, Network ve Wag the Dog gibi klasiklerden beslendiği gizlemiyor. Bir de pandemi dönemi Trump ABD’sinden…

Kimler var: Biz susalım, isimler konuşsun. Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Tyler Perry, Timothée Chalamet, Mark Rylance, Ron Perlman, Ariana Grande, Jonah Hill, Scott Mescudi (Kid Cudi), Rob Morgan ve Himesh Patel.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Tout s’est bien passé / Everything Went Fine (Vizyon: 24 Aralık)

François Ozon, Altın Palmiye için yarışan son filminde yanına Emmanuèle Bernheim’ı alarak soruyor: Bir babanın, çocuğundan en ağır talebi ne olabilir? Babalarının felç geçirdiğini öğrenince hayatları değişen iki kardeş; ebeveynlerinin mutsuz evliliği, babalarının yarı gizli cinsel yönelimi ve kendi sabırlarının sınırlarıyla yüzleşirler. Yetmezmiş gibi, ümitsiz ve çaresiz André, hayatını sonlandırmak için kızlarından yardım istiyor.

Being the Ricardos (Amazon Prime, 21 Aralık)

İyi senaryo matematiği denince akla ilk gelenlerden Aaron Sorkin, televizyon tarihinin meşhur sit-comlarından I Love Lucy’nin perde arkasını odağına alan yeni filminde Nicole Kidman ve Javier Bardem’i başrollere yerleştiriyor. Dizinin yıldızları olan, gerçek hayatta da evli Lucille Ball ve Desi Arnaz ikilisinin bir haftasına bakıyor; çiftin maruz kaldığı iftiralara, ırksal ayrımcılıklara, Hollywood’da tutunma çabalarına tanık oluyoruz.

44. Kennedy Center Onur Ödülleri (CBS, 22 Aralık)

1978’den beri her aralıkta, Kennedy Center Opera Binası’nda düzenlenen; sahne sanatlarına ve ABD kültürüne yaşam boyu katkıda bulunmuş yeteneklerin kariyerlerini kutsayan Kennedy Center Onur Ödülleri, 44. kez dağıtılıyor. Tarihi boyunca birçok efsanenin onore edildiği, bu esnada yakın dostlarının inanılmaz müzikal performanslar ve sahne şovlarıyla karşımıza çıktığı ödüllerin bu seneki kazananları Joni Mitchell, Justino Díaz, Berry Gordy, Lorne Michaels ve Bette Midler.

The Silent Sea (Netflix, 24 Aralık)

Güney Kore’den bilim kurgu ve gerilim türlerini harmanlayan, Gong Yoo (Squid Game) ve Bae Doona (Sense8) başrollü, iddialı bir prodüksiyon. Uzay kâşifleri, Ay’da geçen 24 saatlik tehlikeli bir görevde, sırlarla dolu terk edilmiş bir araştırma tesisinden örnekler almaya çalışırlar. Ay’ın en karanlık sırları ortaya çıkmak üzereyken, görevden sağ çıkma olasılığı yüzde 10 olan mürettebat hayatta kalmayı başarabilecek midir?

Beanie Mania (HBO Max, 23 Aralık)

İlk olarak 1986’da üretilen Beanie bebekler, gerek yumuşak dolgu yerine plastik topaklarla doldurulmasının getirdiği farklılık, gerekse üreticisi Ty Inc.’in satış stratejisi sonucu limitli sayıda üretilmesi nedeniyle, tarihin en büyük oyuncak çılgınlıklarından birine dönüşmüştü. Belgesel, basit bir oyuncağın nasıl emsalsiz bir yatırım aracına evrildiğine, kitlelerin açgözlülüğüne dair aydınlatıcı ve eğlenceli bir keşif olabildiğine yakından bakıyor.

* Reopening Night (HBO, 20 Aralık)

* Mystère / Vicky and Her Mystery (Netflix, 24 Aralık)

* Claws – 4. sezon (TNT, 26 Aralık)

* Letterkenny -10. sezon (Hulu, 26 Aralık)

* Lulli (Netflix, 26 Aralık)

Benny’s Video
Hâlâ izlemediyseniz

* Benny’s Video (MUBI, 20 Aralık)

* Birth (BluTV, 21 Aralık)

* Çatlak (MUBI, 25 Aralık)

* Le meraviglie (MUBI, 21 Aralık)

* Benim Dünyam (BluTV, 22 Aralık)

* Swallow (MUBI, 24 Aralık)

* La cérémonie (MUBI, 26 Aralık)