Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Netflix güçlerini birleştiriyor

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 2-6 Ekim’de düzenlenecek Antalya Film Forum Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’nun Netflix Türkiye iş birliği ile gerçekleşeceği açıklandı. Platformun ana ödülü, bu yıl ilk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali ile iş birliği yapan Netflix Türkiye tarafından verilecek. Başvurular festivalin web sitesinde başladı bile.

Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu; büyümekte olan uluslararası dizi sektörüne yeni isimler kazandırmak, projelere ulusal ve uluslararası destek sağlayarak özgün ve yaratıcı içerik geliştirmeye katkıda bulunmak amacıyla ilk kez iki yıl önce düzenlenmeye başladı. Başvurular ve platforma katılmaya hak kazanan projeler; kendi alanlarında uzman, yabancı ve yerli yönetmen, yapımcı, senarist, dağıtımcı, film fonu yöneticisi, televizyon kanalı yöneticisi ve satış şirketi temsilcisi gibi sektör profesyonellerinden oluşan platform jürisi tarafından değerlendiriliyor. 

Bu yılki büyük ödül, Netflix’in dizi ve film endüstrisindeki yetenek havuzunu genişletmek ve geliştirmeye yönelik yürüttüğü Grow Creative desteğiyle verilecek 100 bin TL tutarındaki nakdi desteği, ayrıca Netflix Türkiye Dizi Projesi Geliştirme Atölyesi’ne katılımı içeriyor. Ödülü kazanan projenin ilk değerlendirme hakkı da Netflix Türkiye’ye ait olacak. Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu için Netflix Türkiye tarafından verilecek ana ödül dışındaki diğer sponsor ödülleri, önümüzdeki günlerde açıklanacak. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı festivali idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken; sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.