Anthony Hopkins ve Olivia Colman’lı “The Father”a ilk bakış

80 yaşlarında demansla mücadele eden Anthony’nin sürecini, kızı ile olan ilişkisi üzerinden derinleştiren The Father filminden ilk fragman yayımlandı.

Hastalık sebebiyle gerçeklik algısını kaybeden Anthony karakterinin gözünden bu zorlu sürecin hikâyesini sunan Fransız oyun yazarı Florian Zeller, ilk yönetmenlik denemesini The Father’la yaptı. Zeller, gün geçtikçe kötüleşen hastalığı, aniden değişen karakter ve mekânlar üzerinden anlatarak, (Anthony Hopkins’in canlandırdığı) Anthony’yle empati kurduruyor.

The Father aslında Florian Zeller tarafından yazılmış bir tiyatro oyunu. Sinema uyarlamasının, kapana kısılmışlık hissini derinden hissettirdiği belirtiliyor. Bunda da kadrajlarında kapıların açıldığı başka kapılar, çerçeveler içinde çerçeveler, koridorlar gibi materyallerle dolu pek çok sahnenin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Böylelikle film yalnızca Anthony’nin değil izleyicinin de hafızasını bir tür testten geçiriyor. Ancak hikâye tamamen Anthony üzerine kurulu da değil. Olivia Colman’ın hayat verdiği, Anthony’nin kızı olan Anne karakterinin babasıyla yaşadığı çelişki ve sıkıntılar da filmin odaklandığı konulardan biri. 

Fransız yönetmen, oyununu senaryoya uyarlarken Atonement ve A Dangerous Method gibi yapımların yazarı Christopher Hampton ile iş birliği yapmış. Sinematografisi de Ben Smithard’a ait. En son Two Popes ile Oscar adaylığı kazanan Anthony Hopkins’e, Akademi’den En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazanmış Olivia Colman’ın yanı sıra Mark Gatiss, Rufus Sewell, Olivia Williams, Imogen Poots gibi isimler eşlik ediyor. Film Sundance Film Festivali programında yer aldı ve 18 Aralık’ta vizyona girmesi planlanıyor.

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...