“Aquaman” anlatısında köklü değişiklikler

DC Comics’in Aquaman adına planları genişlemeye devam ediyor. Karakterin çizgi roman sayfalarında belirişinin 80. yıl dönümünü kutlamak için ağustos ayının sonunda 100 sayfalık özel bir sayı yayınlanmıştı; hemen peşinden de bu ay Aquaman: The Becoming geldi. Anlaşılan DC evrenin deniz altı tarafında epey büyük değişiklikler yaşanacak.Aquaman: The Becoming ve Black Manta’nın, DC evreninin Aquaman köşesindeki büyük hamlelere doğrudan öncülük etmesine bayılıyorum. Yeterince detaylandıramam ama bu kitapları bir boşlukta yayımlamadık; onlar bundan sonra gelecek olanın yapı taşları. Buraya ektiğimiz tohumlar yakında meyvesini verecek.” Aquaman: The Becoming serisinin editörü Andre Shea bu açıklamasıyla, Derinlerin Lordu’nun geleceğine dönük heyecan yarattı.

Black Manta’nın oğlu Jackson Hyde’ın, Aqualad olmasının ardından Aquaman’e evirileceği yıllar önce Young Justice animasyonu ile hissettirilmişti. Bu nedenle, ilk sayısı geçtiğimiz gün henüz taze taze çıkmış olan Aquaman: The Becoming sınırlı serisi de karakterin yolculuğunda önemli kırılmalara sahne oluyor.

Serinin ilk sayısında, Jackson Hyde’ın kendini daha kucaklayıcı bir çevrede bulması; içinde bulunduğu topluluk tarafından sevilmeye ve kabul görmeye başlaması karakterin gelişimi adına bahsedebileceğimiz olumlu nüanslar. Fakat hayatı adına bu kadar yol kat etmişken Jackson Hyde elde ettiği her şeyi kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalır. Jackson’ın Aquaman’e dönüşeceği bu yolda önce adını tekrar temize çıkarması gerekmektedir. Nitekim Atlantis’e karşı suç işlediği öne sürülmüştü.

Babasının denizlerin en kötüsü olması, ister istemez Jackson Hyde’ın yakasını bırakmaz. Tam da babasının yaratmış olduğu kötü imajdan uzaklaşmışken; Jackson’ın yine kökleriyle karşı karşıya kalması ve babasının üzerinde bıraktığı karanlık etkinin tamamiyle yok olmaması, genç kahramanın bir süreliğine elini kolunu bağlayacak gibi. Fakat bu durum her ne kadar kulağa olumsuz gelse de Jackson Hyde’ın karakter gelişimi adına daha derin bir hikâye vadediyor.

Ayrıca yayıncıya göre, Jackson’ı eğiten şu anki Aquaman (Arthur Curry), kızı Andy’yi büyütmeye odaklanacağı için bu rolden uzaklaşacak, Jackson’ın yanında ise Batman duracak. İlerleyen maceralarda serinin yazarı Brandon Thomas ve çizeri Deigo Olortegui’ye; Wade von Grawbadger, Adriano Lucas ve Scott Koblish ve Skylar Partridge gibi başka sanatçılar da eşlik edecek.

Aquaman: The Becoming #1 21 Eylül’de yayımlandı. Serinin 2. bölümü ise 19 Ekim’de raflarda.

Yazı: Ahmet Sönmez