Arca büyülemeye devam ediyor

Venezuelalı prodüktör / besteci Arca, Björk’ten Frank Ocean’a birçok farklı estetikten müzisyenle yaptığı iş birliklerinin yanı sıra göz kamaştıran bir kişisel katalog oluşturmaya devam ediyor.

Barcelona’da yerleşik müzisyenin yıllar önce bestelediği ama paylaşmak için doğru zamanı beklediği “Madre” isimli şarkısı, yeni yayınının merkezini oluşturuyor. Koleksiyonu tamamlayan diğer üç parça da “Madre”nin farklı varyasyonları. 

Bu şarkının acapella versiyonunu Londralı müzisyen Oliver Coates’a dinlettiğini, ardından aralarında büyük bir yankılanma ve kimya oluştuğunu belirten Arca, “Madre”nin final versiyonunu Coates’la birlikte hazırlamış. İngiliz müzisyenin geçtiğimiz yıllarda sıklıkla Mica Levi ve Radiohead üyeleriyle iş birlikleri yaptığını da hatırlatalım. 

“Madre” için Aron Sanchez’in hazırladığı video klip, şarkının ağır ve sihirli atmosferine muazzam bir eşlikçi.

EP’nin ikinci parçası olan “Madreviolo”nun da hikâyesi enteresan. Oliver Coates’la çalışmadan önce bu parçayı tamamlayan Arca, “Madreviolo”nun kayıtları için aldığı çelloyu, kayıtlar bittikten sonra imha etmiş. 15. yüzyıla dayanan castrato geleneğine özgü vokal stiliyle söylediği bu versiyonun tek sefere özgü bir şey olmasını istediği için çellosunu yok etmek istemiş Arca.

Arca’nın XL Recordings etiketli KiCk i albümü, Bant Mag. No:73’teki “2020: En iyi 100 yabancı albüm” listemizde 16. sırada.


Yükleniyor...