Le Guess Who?, 2018 programına eklenen yeni projeleri açıkladı

Utrecht’te kasım ayında 12. kez gerçekleşecek olan müzik festivali Le Guess Who?, bu seneki programda yer alacak yeni sanatçılar ve Asia Argento’nun kürasyonunu üstlendiği Future Feminism programının ilk detayları paylaştı.

Bant Mag.’ın bu yıl da medya partnerleri arasında yer alacağı festival süresinde gerçekleşecek çeşitli paneller, performanslar ve gösterimleri kapsayacak Future Feminism, 2014 yılında Anohni, Kembra Pfahler ve Johanna Constantine tarafından başlatılmış bir proje. Festivalde 13 Tenets of Future Feminism isimli teatral performansı sergileyecek ekip, “dünyadan geri kalanları kurtarmak üzere feminen bir kolektif bilinç yaratmayı” amaçlıyor.

Festival kapsamında kuruluşunun 15. yılını kutlayacak oluşum RVNG Intl., birçok farklı disiplinde üretimleriyle tanınan müzisyenlerinden oluşan bir programla Le Guess Who?’yla güçlerini birleştiriyor. Oliver Coates, Lucrecia Dalt, Greg Fox ve Kate NV, festival programına katılan yeni isimler arasında. RVNG ayrıca bir süredir devam ettirdiği FRKWYS serisini de festivale taşıyor ve farklı jenerasyonlardan müzisyenler sahnede bir araya geliyor.

Bu yılki Le Guess Who? programının en ilginç projelerinden biri 34 müzisyenden oluşan Orchestre de Nouvelles Créations, Expérimentations et Improvisations Musicales’in festivale özel performansı olacak. Ekibin Sunn O)) üyelerinden Stephen O’Malley’le birlikte hayata geçirdikleri “Guides” parçasını da festivalde seslendirilecek.

Festivalin bu seneki kürasyonunu paylaşan Devendra Banhart, Moor Mother, Asia Argento, ve Shabaka Hutchings’in de programa eklediği yeni isimler açıklandı. LYZZA, FAKA, Eartheater, Orchestra of Spheres gibi müzisyen ve grupların yanı sıra kışkırtıcı şiirlerini seslendirecek performans sanatçısı ve ressam Joe Coleman ve BC35 isimli performansını sergileyecek Martin Bisi bulunuyor.

Bu seneki Le Guess Who? programında yer alacağı daha önce açıklanan isimler arasında Mudhoney, The Art Ensemble of Chicago, Beverly-Glenn Copeland, Ebo Taylor, Vashti Bunyan ve Hailu Mergia gibi isimler bulunuyor. Festivale dair detaylar için buraya tıklamanız yeterli.